České firmy se bojí investovat na rozvojových trzích. Mohou žádat o státní příspěvek na zmapování trhu

18:19 | wa pe | Diskuze

České firmy jsou vůči spolupráci s rozvojovými zeměmi obezřetné, ale zájem o spolupráci se zahraničními partnery postupně roste, sdělila ČTK Česká rozvojová agentura (ČRA).

Foto: Public Domain

Jedním z nástrojů podpory spolupráce mezi českými firmami a jejich protějšky z chudších zemí je i program B2B, na který je pro příští rok vyčleněno 20 milionů korun.

"V rámci programu financuje ČRA studie proveditelnosti, dlouhodobější podnikatelská partnerství i podnikatelské plány," uvedla pro ČTK manažerka B2B programu Barbora Latečková. "Právě tyto plány představují novinku. Firmy si na jejich základě mohou trh zmapovat, zhodnotit rizika a najít partnera," dodala.

Do programu se firmy z různých oborů mohou přihlásit do 16. ledna 2017. "Je vhodný především pro malé a střední podniky, které chtějí prorazit na nové trhy a nabízejí kvalitní řešení pro tamní rozvojové potřeby," poznamenala Latečková.

Za poslední tři roky, kdy ČRA podporuje zapojení soukromého sektoru do rozvojové pomoci, se do programu B2B přihlásily desítky firem. Letos se semináře k tomuto programu zúčastnila téměř stovka různých společností. "Podle mého u českých firem ohledně rozvojových zemí stále převažuje až přílišná obezřetnost. Oproti mediálním obrazům je realita ve většině rozvojových zemí stabilní a pro podnikání příznivá," míní Latečková. Financování státem podle ní případná rizika ještě snižuje.

České firmy do rozvojových zemí vstupují často s projekty z energetického nebo zemědělského sektoru. Úspěšné jsou inženýrské společnosti, firmy ze zpracovatelského průmyslu nebo firmy zavádějící moderní IT technologie. Užitečné jsou také zkušenosti expertů na solární a vodní technologie.

V oboru zemědělství a potravinářství využila spolupráci s ČRA například pražírna a kavárny Mamacoffee. Své partnery má například v Nikaragui nebo Etiopii. "Z obou zemí aktivně dovážíme kávu a v obou vnímáme zajímavý potenciál spolupráce na dalších projektech," řekl ČTK spolumajitel společnosti Daniel Kolský. "Snažíme se o co nejužší spolupráci s kávovými farmáři. Konkrétně jsme zpracovávali projekt vlastní kávové farmy a zpracovny kávy," dodal.

Vzhledem k zaměření na obchod s exotickými plodinami je pro společnost spolupráce s rozvojovým světem nezbytná. Případná rizika jsou podle mínění Kolského v podnikání vždy, ne jenom u zemí takzvaného chudého jihu. Spolupráce s ČRA společnosti umožnila posoudit, zda je její záměr proveditelný. "Díky tomuto programu jsme mohli ověřit, zda jsou naše projekty realizovatelné," podotkl. "Zároveň díky této podpoře můžeme připravovat obdobné projekty v Indonésii a dalších zemích," dodal.

Podle poslední výroční zprávy za rok 2015 pracovala ČRA s rozpočtem půl miliardy korun, což je přibližně desetina z celkové částky, kterou Česko vyčlenilo pro rozvojovou pomoc. Jejím úkolem je připravovat projekty a výběrová řízení, jejichž cílem je podpora udržitelného rozvoje ve vybraných zemích.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Crowdfundingová platforma finGOOD zavádí investice bez poplatků

Ilustrativní obrázek

INVEN CAPITAL, investiční fond Skupiny ČEZ, získal minoritní podíl v německé společnosti Zolar

Ilustrativní obrázek

CEO Volkswagenu: „Do Tesly bych bez váhání investoval“

Ilustrativní obrázek

Arex ze skupiny RSBC loni dosáhl rekordního zisku díky silné poptávce po plastové munici

Ilustrativní obrázek

TZ „RSBC a českobudějovická diecéze založili společnou firmu“

Ilustrativní obrázek

Vláda bude v příštím týdnu schvalovat investorský model na výstavbu nového jaderného zdrojeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na pozadí příchozích dat o čínském HDP spíše oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.