Ministerstvo financí dnes spustilo prodej prodej dluhopisů ve výši 19 miliard korun. Celkově má ministerstvo v prvním čtvrtletí v plánu takto získat finanční prostředky o objemu 100 miliard korun. Jen před dvěma dny byly do nabídky dodatečně zařazeny aktuálně nejžádanější dluhopisy v celkové hodnotě 10 miliard korun se splatností v listopadu 2017, které nahradily méně oblíbené dluhopisy splatné v červenci roku 2019.
Výnosy českých státních dluhopisů od dosažení svých prosincových minim vytrvale rostou, ty krátkodobé si však stále ponechávají pro ministerstvo financí zajímavý negativní výnos. Za ten mohou vděčit ještě nižším výnosům německých bundů a snaze investorů hledat levnější, i když stále relativně jisté uložení svého kapitálu. Dalším důvodem, proč jsou investoři ochotni platit za příležitost podílet se na financování českého státního dluhu, je případná spekulace na posílení koruny (CZK) v případě zrušení kurzového závazku České národní banky, který drží měnu nad hranicí 27 korun za euro (EUR).
Přechod ke střednědobým a krátkodobým dluhopisům vysvětluje ekonom Komerční banky Marek Dřímal jako snahu české vlády získat z aktuální situace na trhu s dluhopisy co nejvíce, dokud se výnosy nepřesunou zpět do pozitivního pásma.
Úroky dluhopisů splatných v roce 2017 se na sekundárním trhu dopoledne pohybovaly na -0,14 %, tedy asi 32 bazických bodů nad svými srovnatelnými německými protějšky. České státní dluhopisy se skutečně vezou na pro stát výhodné vlně. Jen během poslední emise 9. prosince se prodal více jak dvakrát větší než očekávaný objem cenných papírů s rekordní úrokovou mírou -0,35 %.
Dnešní (pozn. 27.1.2016) nabídka zahrnuje také dluhopisy ve výši 4 miliardy korun splatných v září 2025 a 5 miliard korun v dlouhodobých dluhopisech se splatností v listopadu 2027. Nekonkurenční část aukce se uzavírá zítra ve 12:00.