Česká republika rájem pro zahraniční investice? Státní dluhopisy se těší rekordní důvěře investorů, část 2

07:25 | wa pe | Diskuze

 

Po letech nepřesvědčivého růstu ekonomika ve třetím kvartále minulého roku vykázala expanzi 4,7 %, což s přehledem stačilo na prvenství v Evropě a i ze zemí OECD jsme byli předstiženi pouze rozvojovými zeměmi Čínou a Indonésií. Silný růst v kombinaci s dobrou rozpočtovou disciplínou tak připravil dobrou půdu pro státní dluhopisy, ze kterých nyní ministerstvo financí sklízí úrodu. Zájem o české dluhopisy vzrostl ke konci listopadu o 36 %, přičemž ty polské zaznamenaly pouze 5% nárůst a maďarské dokonce 21% pokles.

Vhled zahraničních investorů do tuzemských politických tahanic je možná omezený, přesto i oni se mohou obávat příklonu politické scény směrem k populismu, tak jak to nyní sledujeme v Polsku a Maďarsku. Akademik a politický komentátor Jiří Pehe označuje za hlavní nebezpečí značnou koncentraci politické a ekonomické moci v rukou současného ministra financí Andreje Babiše, která je navíc umocněna vlastnictvím několika hlavních českých médií. Oproti Viktoru Orbánovi a Jarosławu Kaczyńskému tedy nemusí média jako jejich vlastník regulovat kontroverzními zákony, aby je potenciálně ovlivnil.

Ministr Babiš se sice netají nechutí k dlouhým parlamentním rozpravám, jeho kroky ve vládním křesle jsou však zatím v zahraničí vnímány pozitivně, především snahy o krocení státních výdajů a rozhodný odpor k navyšování podnikových daní mu přinášejí sympatie. Dluh veřejných financí v České republice dosahuje přibližně 41,5 % ročního HDP, což nás stále řadí k nejméně zadluženým státům v Evropě. Značnou výhodu nám v očích zahraničního kapitálu přináší také úzká provázanost se sousedním Německem, nejsilnější ekonomikou eurozóny.

Stejně jako Finsko, které již začíná pociťovat tíhu stárnoucí populace na svém rozpočtu, i české státní finance budou v budoucnu čelit výzvě odchodu populačně silných ročníků do důchodu. Dosavadní snahy o reformu penzí zatím nepřinesly dlouhodobé řešení, to však investory v krátkodobém a střednědobém výhledu prozatím trápit nemusí.

 

Líbil se vám článek?
+2 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných noháchČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.