Česká republika by si měla ujasnit, co od digitalizace očekává

18:18 | M Z | Diskuze

Společnost EDITEL si letos připomíná čtvrtstoletí svého působení v České republice. Za tu dobu se vypracovala v lídra poskytování služeb v oblasti elektronické výměny dokumentů (EDI).

Ilustrativní obrázek
Foto: Jiří Štefek, PR Mollo

Výkonný ředitel Jan Mrvík v rozhovoru vysvětluje, v čem spočívají výhody tohoto řešení a zamýšlí se nad budoucností digitalizace v České republice

Společnost EDITEL si letos připomíná výročí 25 let působení na českém trhu. Jaká je její pozice a jak byste zhodnotil význam a přínos služeb, které svým klientům nabízí?
EDITEL vznikl proto, aby přinesl elektronickou fakturaci a EDI do České Republiky. Toto se nám postupně daří a EDITEL dnes stále šíří myšlenky EDI. Mohu potvrdit, že toto je stále hlavní motto společnosti a úspěšně se nám daří nejen oslovovat nové zákazníky, ale i pomáhat růst stávajícím zákazníkům. EDITEL začal v oblastech finance a rychloobrátkové zboží, kde se také plně etabloval jako tvůrce a leader trhu. Nyní jsme přidali další segmenty trhu, logistiku, technické zabezpečení budov, HORECA, stavebniny a hlavně automotive. Pro mnoho našich klientů se elektronická fakturace stala strategickou záležitostí v běhu jejích firem. Ať se již jedná o konkurenční výhodu, nebo nedílnou součást optimalizace logistických procesů a snižování provozních nákladů.

Pro koho jsou vaše služby určeny a co všechno obsahuje vaše nabídka?

Naše služby by mohly používat všechny firmy, které si vzájemně fakturují. Namísto papírových faktur si mohou posílat elektronické faktury. Dnes je tomu tak například ve Skandinávii, nebo v Itálii. Umíme obsloužit zákazníka s několika kusy obchodních dokumentů měsíčně, stejně jako zákazníka s miliony faktur měsíčně. I zde platí pravidlo synergického efektu, čím více zpracovaných obchodních dokumentů, tím nižší náklad na každý jeden z nich.

Dnes se v mediích často setkáváme s pojmem elektronická faktura. Ale to se bavíme jen o jednom dokumentu. EDITEL dělá elektronickou fakturaci, což je kompletní proces. Počátek procesu můžeme identifikovat v zalistování katalogového zboží, dále pak řešíme objednávky, dodací listy, přejímky zboží, reporty o stavu zboží na skladě, obchodní reporty, již zmiňované faktury až po avízo o platbě. Elektronická faktura je jen jedna kostka v celkové mozaice.

Je nějaké odvětví, se kterým ještě nespolupracujete, ale víte či tušíte, že vaše služby jsou už adaptabilní a využitelné i pro ně?

Státní správa.

Jak hodnotíte její současnou úroveň digitalizace a využití elektronické komunikace v ní? Jaká je pak tato úroveň v průmyslu?

Obě dvě odvětví dosahují dnes slušné úrovně digitalizace a elektronické komunikace. Rozdíl je v tom, že průmysl dle mého vnímání, je mnohem více digitálně synchronizován napříč všemi svými činnostmi. V průmyslu digitalizace sleduje hlavní dějovou linii od počátku do konce. Tím se stává digitalizace a elektronická komunikace pilířem businessu.

Jaké jsou nové výzvy, před nimiž digitalizace v České republice stojí?

Hlavní výzvou je ujasnit si očekávání, co by nám digitalizace měla přinést. Abychom nedělali digitalizaci pro digitalizaci, jen proto, abychom byli digitální. Pak by se mohlo stát, že jsme sice digitální, ale také trpíme závislostí na digitalizaci. A přínos je vlastně skrytá ztráta, tak jak nám to dnes ukazuje závislost na sociálních sítí. Krásným příkladem digitalizace je e-mail, který zvelké části nahradil klasický dopis, nebo EDI, které nahrazuje papírovou fakturaci. Do budoucna bych očekával větší digitalizaci komoditních dokumentů a větší strukturovanost a informační komplexnost témat.

 

Zdroj:Jiří Štefek, PR Mollo
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česko připravuje opatření k zajištění bezpečnosti sítí 5G

Ilustrativní obrázek

CertiCon vyvíjí moderní technologie využitelné pro boj s infekčními onemocněními

Ilustrativní obrázek

Výzkum Dell Technologies: podniky a organizace, které užívají k ochraně dat řešení více než jednoho dodavatele, jsou přibližně dvakrát zranitelnější

Ilustrativní obrázek

Konference dozorování v Brně potvrdila, že jsou nové trendy u dopravních staveb stále žádanější

Ilustrativní obrázek

Tradiční značky ze segmentu kabelových a bezdrátových poskytovatelů již dohání v oblíbenosti u zákazníků velké technologické a digitální firmy

Ilustrativní obrázek

Společnosti Hyundai a Kia vyvinuly jako první na světě síťově propojené řízení převodovkyČti více
Ilustrativní obrázek

Sucho a česká ekonomika

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysoké ceně zlata

Ilustrativní obrázek

Ceny paliv se odrážejí ode dna. Zdražuje ropa a ústup koronaviru oživuje poptávku

Ilustrativní obrázek

NAD VĚCÍ: Krize může být příležitost, investoři se probouzí

Ilustrativní obrázek

Bank of England sazby ani objem QE nezměnila, zároveň zveřejnila novou prognózu

Ilustrativní obrázek

Ceny pohonných hmot klesají k úrovni 26 korun za litr

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.