Česká inflace zpomalí, koruna by se mohla udržet dále od kurzového závazku

09:01 | fa ra | Diskuze

Česká koruna se v průběhu prvního březnového týdne udržela v dostatečné vzdálenosti od hranice kurzového závazku, ČNB tak zřejmě nemusela intervenovat. Kurz se pohyboval v pásmu 27,03 až 27,07 CZK/EUR a v pátek uzavíral těsně nad hodnotou 27,05 CZK/EUR. Do obchodování zasáhlo několik komentářů ze strany centrálních bankéřů především na téma negativních sazeb.

Foto: Web4Trader

Viceguvernér Mojmír Hampl označil snížení sazeb do záporu za „neobratný nástroj,“ který by nebyl vhodný pro „další uvolnění měnových podmínek.“ To je v souladu s naším pohledem – snížení sazeb by podle nás ČNB zvažovala jen jako prostředek k omezení přílivu likvidity a obrany kurzového závazku. Na toto téma navázal guvernér Singer v rozhovoru pro Bloomberg. Podle něj je potřeba počkat na výsledek zasedání ECB v příštím týdnu a také na tržní reakci. Náš základní scénář předpokládá, že bude ČNB absorbovat příliv likvidity přímými intervencemi (zvyšováním rezerv) a že sazby do záporu nesníží.

V pátek zveřejněný zpřesněný odhad HDP za Q4 15 na trhy neměl výraznější vliv. Česká ekonomika podle nejnovějších údajů v závěru loňského roku mezičtvrtletně stagnovala (původní odhad -0,1 % q/q) a meziročně si připsala 4,0 % (původně 3,9 %). Dynamiku celkového HDP však brzdily technické faktory související se sezónním očištění položky daně z produktů. Hrubá přidaná hodnota, která lépe popisuje skutečný ekonomický výkon, vzrostla v Q4 15 o 0,5 % q/q. Za celý loňský rok ekonomika přidala 4,3 % a zaznamenala tak nejvyšší růst od roku 2007.

Tento týden se dočkáme dalších důležitých indikátorů z domácí ekonomiky, především únorové inflace. Spotřebitelské ceny v únoru pravděpodobně meziměsíčně stagnovaly a jejich meziroční dynamika by tak měla vykázat zpomalení z lednových 0,6 % na 0,4 %. Tato informace by mohla udržet korunu nadále v mírném odstupu od hranice kurzového závazku. Tomu může pomoci i čtvrteční zasedání ECB. Posílení eura na hlavních trzích by se mohlo projevit i na mírně silnějších úrovních vůči koruně.

Zveřejněna budou také únorová čísla z trhu práce. Nezaměstnanost by měla stagnovat na lednových 6,4 %. Lednový přebytek obchodní bilance čekáme na 14,5 mld. CZK, což není nijak závratná hodnota – promítá se do ní zpomalení průmyslu na přelomu roku. Zajímavým údajem bude reálná průměrná mzda v ekonomice za Q4 15. Meziročně by měla podle našich odhadů vzrůst o 3,3 % a spolu s výše zmíněnými údaji o nezaměstnanosti potvrdit dobré podmínky pro udržení silné spotřeby domácností jakožto hlavního tahouna ekonomického růstu.

Maďarský forint i polský zlotý si minulý týden připisovaly proti euru zisky shodně ve výši zhruba 1 %. Oběma měnám prospělo uklidnění situace na světových trzích a příliv investic na akciové trhy. Příjemně překvapily i únorové indikátory PMI z průmyslu, které oproti lednovým hodnotám vzrostly. Tento týden bude vývoj kurzu polské a maďarské měny vůči euru určovat především výsledek zasedání ECB. Případné zklamání mezi investory by mohlo způsobit oslabení regionálních měn. Páteční zasedání polské centrální banky podle ekonomů SG změnu měnové politiky nepřinese a nebude tak ani představovat výraznější impuls pro tržní vývoj.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.