Česká inflace pravděpodobně zpomalí

08:28 | fa ra | Diskuze

Kurz koruny se včera držel převážně v úzkém pásmu 27,04 – 27,06 CZK/EUR. Data, která přicházela z domácí ekonomiky, byla veskrze pozitivní. Míra nezaměstnanosti se v únoru o jednu desetinu snížila na 6,3 %, přičemž počet volných pozic vzrostl na nejvyšší hodnotu od října 2008. Nepatrně lépe dopadl i lednový přebytek zahraničního obchodu (19,3 mld. CZK).

Foto: Web4Trader

Tomu pomohl jednak pokles cen komodit na světových trzích, ale i vyšší vývozy dopravních prostředků do zahraničí. Centrální banka zveřejnila, že na obranu kurzového závazku v lednu skoupila 2 mld. EUR., tedy zhruba o půl miliardy více, než tomu bylo v prosinci loňského roku. Od loňského července, kdy byla poprvé nucena intervenovat na trhu, již skoupila 11,2 mld EUR. I tak ale devizové rezervy jakožto procento HDP zůstávají relativně nízké (v únoru 38 %), takže předpokládáme, že ČNB bude v intervencích na trhu pokračovat i nadále, přičemž k zavedení negativních úrokových sazeb nepřistoupí.

Maďarský forint i polský zlotý si včera užívaly poklidného obchodování. Ve srovnání s přechozím dnem zůstaly jejich kurzy beze změny (4,3 PLN/EUR, 309,9 HUF/EUR).

Dnes bude zveřejněn vývoj českých spotřebitelských cen za únor. Ty by měly v meziměsíčním srovnání zůstat beze změny, přičemž v meziročním srovnání inflace pravděpodobně zpomalí z 0,6 % na 0,4%. Ve zbytku regionu se dočkáme pouze záznamu z posledního zasedání maďarské centrální banky, který by mohl naznačit, jaké další nástroje je připravena použít k uvolnění měnové politiky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.