Česká hypoteční mašina nadále zpomaluje

21:28 | Redakce W4T | Diskuze

Nejzajímavější zprávou pro dnešní Ranní restart je zřejmě včerejší sada údajů portálu Hypoindex.cz. Co se týče růstu úrokových sazeb, český trh s hypotékami se podle tohoto portálu zastavil: průměrná sazba u nových hypoték v minulém měsíci činila stejných 2,51 % jako v dubnu.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Z hlediska objemu pokračuje uvadání pozorovatelné už skoro rok: objem hypoték nově poskytnutých v květnu byl meziročně nižší o citelných 21 %. Průměrná meziroční změna za posledních 12 měsíců činí -9 %. Oficiální data o vývoji sazeb a objemů na trhu hypoték (a v bankovním sektoru vůbec) v květnu zveřejní ČNB až na konci června. Jak ale ukazuje následující graf meziročních růstů objemu nových hypoték, data Hypoindexu (modré sloupce) jsou určitým, byť jen hrubým, vodítkem pro představu, jak ta oficiální data ČNB (červené sloupce) asi budou vypadat.

Nové limity na hypotéky (DTI maximálně 9, DSTI maximálně 45 %) které byly tolik diskutovány v posledních dnech, můžou hypoteční trh v nejbližších měsících vybičovat k jistému vzepětí (lidé se budou snažit získat příslib hypotéky do začátku října, kdy limity začnou platit), ale o to větší pak nejspíš budou propady v dalších měsících.

Důsledky tohoto zpomalování pro měnovou politiku ČNB nejsou úplně jasné: obecně bychom čekali, že s nižším růstem úvěrů půjde ruku v ruce nižší agregátní poptávka (u hypoték přinejmenším poptávka po stavebních pracích a materiálech a následně pak po bytovém vybavení atd.), což by značilo nižší inflační tlaky. Možný je ale i pravý opak: tedy že menší růst hypoték vede k menšímu objemu splátek, čímž se v rámci rozpočtů českých domácností uvolňují prostředky na běžné utrácení – a to by znamenalo silnější inflační tlaky.

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jaké jsou časté „skryté“ nástrahy při získání hypotéky?

Ilustrativní obrázek

Rekonstrukce nemovitostí Češi aktuálně neodkládají, obejdou se bez nového vybavení

Ilustrativní obrázek

Hypoteční trh se zvedá z popela. Češi se učí vyřizovat hypotéky

Ilustrativní obrázek

6 častých mýtů ohledně refinancování hypotéky

Ilustrativní obrázek

Banky přehodnocují spekulativní výstavbu

Ilustrativní obrázek

Banky nyní zájemce o hypotéky mnohem více prověřují.Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance posílily

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.