Česká ekonomika zůstává v dobré kondici.

13:43 | E V | Diskuze

Opatrnost panuje v automobilovém průmyslu, firmy odkládají plánované investice

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Českou republiku čeká letos dvou procentní růst, jak predikuje v listopadové prognóze na rok 2020 ministerstvo financí. Ekonomiku potáhne spotřeba domácností, která poroste dle predikcí o 2,4 %. Na růstu spotřeby se bude podílet i navýšení starobních důchodů. Dobrou náladu spotřebitelů ovlivňuje i přetrvávající a extrémně nízká nezaměstnanost společně s rychlým zvyšováním mezd v loňském roce, nicméně růstové tempo bude letos spíše zvolna zpomalovat.

 

Obecně lze říct, že prognóza tuzemského hospodářství kopíruje trend zemí Visegrádské čtyřky, jejichž hospodářská situace je v současné době stále v dobré kondici. Určitá rizika v roce 2020 ale vidím v propadu německého automobilovém průmyslu, na který je napojena řada českých subdodavatelských firem. V tomto odvětví nyní panuje určitá opatrnost a některé firmy odkládají investice, které původně plánovaly na rok 2020. Obecně ale nepřevládá pocit nějaké přicházející krize. Dokonce se objevují i hlasy, že ekonomika eurozóny se recesi vyhne.

 

Lukáš Hendrych, poradenská společnost BDO

Zdroj:Radek Václavík, Botticelli
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

První klienti v Čechách si sjednali hypotéku plně online

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

Cloud4com má nové servery Cisco UCS a slaví 9 let bez výpadku

Ilustrativní obrázek

Ratingová agentura Fitch zhoršila rating úvěrové spolehlivosti pro výrobce letounů Boeing

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.