Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

17:37 | Redakce W4T | Diskuze

Konečně bezpečná probiotika i pro onkologické pacienty. Právě taková vyvíjejí brněnští vědci. Dokončení projektu může znamenat revoluci v podpůrné probiotické léčbě pacientů, oslabených chemoterapií a radioterapií. Závažnost objevu potvrzuje i udělení prestižního grantu Evropské komise, kde Češi uspěli mezi dvěma tisícovkami žadatelů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Zappy's

Zatímco u zdravých lidí probiotika imunitu posilují, u onkologicky nemocných mohou znamenat ohrožení. Pokud totiž pacient prochází chemoterapií, příp. ozařováním oblasti břicha a pánve, stává se střevní sliznice „propustnou“. V kombinaci s léčbou oslabeným imunitním systémem pak mohou probiotika proniknout mimo střevo a způsobit otravu organismu. Brněnští vědci ze společnosti Pharmaceutical Biotechnology pod vedením Petra Ryšávky však vyvinuli unikátní technologii, která sliznici dokáže ochránit a nechat probiotika pozitivně působit pouze uvnitř střeva. „Během radioterapie břišní části, a zejména během jakékoli chemoterapie, dostává řádně zabrat střevní sliznice. Nemůže dobře regenerovat a hrozí, že bude propouštět střevní obsah, tedy i běžná probiotika, do krve. Stav, kdy se trávenina včetně bakterií dostává mimo uzavřený prostor střeva, je označován jako endotoxémie. Výsledkem mohou být nebezpečné život ohrožující otravy,“ vysvětluje Petr Ryšávka. „Speciální bezpečná onkologická probiotika však střevo uzavřou tak, že může regenerovat a imunita se posiluje.“ Projekt zaujal odbornou porotu instituce SME Instrument, která je součástí největšího programu Evropské unie pro podporu malých a středních inovativních podniků. Tým Petra Ryšávky získal v konkurenci více než dvou tisíc přihlášených projektů grant na 70 tisíc eur na část vývoje a patentové řízení.

Testy na tkáních dopadly výborně

Na projektu se podílejí také Chemická fakulta Vysokého učení technického a Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Podle dosavadních testů je nová technologie opravdu perspektivní. „Testy na tkáňových kulturách střevní sliznice prokázaly, že vyvinutá probiotika mohou výrazně urychlovat regeneraci střevní sliznice a teoreticky tak snižovat možnou endotoxémii, která je po chemoterapii způsobena právě zvýšenou propustností střevního epitelu,“ uvádí Martin Faldyna z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Brněnští vědci se nyní v rámci grantového řízení ucházejí o jeden a půl milionu eur na další klinické studie a testy a hledají strategického partnera, který má zkušenost s onkologickými produkty.

Zdroj:Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Chemická fakulta Výsokého učení technického
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocí

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipce

Ilustrativní obrázek

Vědci udrželi mozky prasat „naživu“ 36 hodin po vyjmutí z těla. Teď mohou následovat mozky lidské

Ilustrativní obrázek

Mammoth Biosciences založila jedna z pionýrek metody CRISPR

Ilustrativní obrázek

Negativní dopady marihuany na činnost mozku mizí už po 72 hodinách, tvrdí nejnovější studieČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy ukončily týden smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie nakonec posílily

Ilustrativní obrázek

Negativní sentiment vrátil pražskou burzu k poklesům

Ilustrativní obrázek

Henkel vykázal svůj výsledek hospodaření za 3Q FY 18, akcie rostou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza ve čtvrtek ráno mírně klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.