Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

17:37 | Redakce W4T | Diskuze

Konečně bezpečná probiotika i pro onkologické pacienty. Právě taková vyvíjejí brněnští vědci. Dokončení projektu může znamenat revoluci v podpůrné probiotické léčbě pacientů, oslabených chemoterapií a radioterapií. Závažnost objevu potvrzuje i udělení prestižního grantu Evropské komise, kde Češi uspěli mezi dvěma tisícovkami žadatelů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Zappy's

Zatímco u zdravých lidí probiotika imunitu posilují, u onkologicky nemocných mohou znamenat ohrožení. Pokud totiž pacient prochází chemoterapií, příp. ozařováním oblasti břicha a pánve, stává se střevní sliznice „propustnou“. V kombinaci s léčbou oslabeným imunitním systémem pak mohou probiotika proniknout mimo střevo a způsobit otravu organismu. Brněnští vědci ze společnosti Pharmaceutical Biotechnology pod vedením Petra Ryšávky však vyvinuli unikátní technologii, která sliznici dokáže ochránit a nechat probiotika pozitivně působit pouze uvnitř střeva. „Během radioterapie břišní části, a zejména během jakékoli chemoterapie, dostává řádně zabrat střevní sliznice. Nemůže dobře regenerovat a hrozí, že bude propouštět střevní obsah, tedy i běžná probiotika, do krve. Stav, kdy se trávenina včetně bakterií dostává mimo uzavřený prostor střeva, je označován jako endotoxémie. Výsledkem mohou být nebezpečné život ohrožující otravy,“ vysvětluje Petr Ryšávka. „Speciální bezpečná onkologická probiotika však střevo uzavřou tak, že může regenerovat a imunita se posiluje.“ Projekt zaujal odbornou porotu instituce SME Instrument, která je součástí největšího programu Evropské unie pro podporu malých a středních inovativních podniků. Tým Petra Ryšávky získal v konkurenci více než dvou tisíc přihlášených projektů grant na 70 tisíc eur na část vývoje a patentové řízení.

Testy na tkáních dopadly výborně

Na projektu se podílejí také Chemická fakulta Vysokého učení technického a Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Podle dosavadních testů je nová technologie opravdu perspektivní. „Testy na tkáňových kulturách střevní sliznice prokázaly, že vyvinutá probiotika mohou výrazně urychlovat regeneraci střevní sliznice a teoreticky tak snižovat možnou endotoxémii, která je po chemoterapii způsobena právě zvýšenou propustností střevního epitelu,“ uvádí Martin Faldyna z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Brněnští vědci se nyní v rámci grantového řízení ucházejí o jeden a půl milionu eur na další klinické studie a testy a hledají strategického partnera, který má zkušenost s onkologickými produkty.

Zdroj:Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Chemická fakulta Výsokého učení technického
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence pomáhá českým pacientům s cukrovkou

Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocí

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipce

Ilustrativní obrázek

Vědci udrželi mozky prasat „naživu“ 36 hodin po vyjmutí z těla. Teď mohou následovat mozky lidské

Ilustrativní obrázek

Mammoth Biosciences založila jedna z pionýrek metody CRISPRČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seanci tohoto týdne růstem

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na začátku pátečního obchodování klesá

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.2.2019

Ilustrativní obrázek

Evropské akciové futures klesají

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.