Češi si užívají stále delšího důchodu! Nyní průměrně 24 let

15:58 | Mar Ve | Diskuze

Doba, kterou Češi stráví v důchodu se dlouhodobě neustále prodlužuje. Pouze od roku 2000 se průměrná doba strávená v důchodu zvýšila o 4 roky. O poznání lépe jsou na tom ženy, které si aktuálně užívají průměrně přes 27,5 roku v důchodu, zatímco muži „pouze“ 19 let. Celkový průměrně strávený věk v důchodu je dle posledních dat za rok 2015 od České správy sociálního zabezpečení 23,96 let.

Ilustrační obrázek
Foto: Public Domain

Značný posun v délce času stráveném v důchodu je vidět především při srovnání s daty z druhé poloviny minulého století. Statistika uvádí, že v roce 1970 činila průměrná délka pobírání starobního důchodu pouze 11 let. O dekádu později už to bylo 13 let, na počátku 90. let 16 let. Data z roku 2000 už uvádí průměrně 20 let strávených v důchodu.

Od roku 2000 jsou také dostupná data samostatně pro muže a ženy. V daném roce byla průměrná doba pobírání důchodu u mužů 16,78 let a u žen 22,72 let. Rozdíl tedy činil přibližně 6 let. Za rok 2015 je však rozdíl mezi muži a ženami již téměř 8,5 roku, nůžky mezi oběma pohlavími se tak pomalu rozevírají.

 

Zdroj: Statistická ročenka z oblasti důchodového pojištění za rok 2015, ČSSZ

 

Růst času, jež lidé stráví v důchodu je logický, jelikož se dlouhodobě zvyšuje také průměrná délka dožití. Dle dat Českého statistického úřadu mají čeští muži naději dožít se 76 let a ženy dokonce 82 let. Tyto hodnoty vzrostly oproti roku 2000 u mužů o 4 roky a u žen o 3 roky.

Současná vláda Bohuslava Sobotky prosazuje zastropování maximálního věku pro odchod do důchodu na 65 let s tím, že každých 5 let se situace projedná s ohledem na demografický vývoj. Důchodová komise ministerstva práce prosazuje myšlenku, že člověk by měl v důchodu strávit čtvrtinu života, což by s daným návrhem platilo. Názor na důchodovou reformu se však mění téměř s každou vládou a pouze budoucnost ukáže, na co se čeští důchodci mohou těšit a jestli aktuální trend prodlužování času stráveného v důchodu vydrží, zastaví se, nebo se dokonce obrátí.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak odejít až o 5 let dříve do důchodu bez zbytečných ztrát?

Ilustrativní obrázek

Ostře se ohrazujeme vůči vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na adresu živnostníků

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o nestabilitě důchodových systémů

Ilustrativní obrázek

Den seniorů slaví 20 % populace. Za několik let jich bude ještě víc, moc důvodů k oslavám mít ale nebudou

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Poptávka po dřevěných domech výrazně rosteČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza končí týden poklesem

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.4.2020

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.4.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely blízko svých denních maxim

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.