Češi propadli nákupu chat a chalup. Jak správně zažádat o hypotéku na rekreační nemovitost?

16:16 | E V | Diskuze

Češi již desetiletí patří k chatařským velmocím v Evropě a možná i na světě.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Díky současnému obtížnějšímu cestování do zahraničí tak mnohem více lidí volí dovolenou v tuzemsku. A chata je ideální volbou. Možná i tento fakt přispívá k tomu, že stoupá poptávka po nákupu rekreačních nemovitostí. A právě díky vysoké poptávce stoupají i ceny rekreačních objektů. Zájemci si tak často musí brát na chatu či chalupu hypoteční úvěr.

Češi znovu objevují kouzlo chataření a chalupaření. Tento trend se objevuje již posledních pár let, kdy se z bezpečnostního hlediska mnoho lidí bojí cestovat například do Egypta či Tunisu. A nyní v souvislosti s koronavirovou pandemií vzrůstá zájem o nákup chalup ještě rychleji. Lidé uzavření během karantény v bytech si více než kdy dříve uvědomili výhody trávit čas na zahradě.

Vyhledávané jsou především rekreační nemovitosti v blízkosti velkých měst i atraktivních horských oblastech. V průměru Češi dojíždějí na svojí chatou do 100 km od svého bydliště. Bohužel pořízení takové chaty není levná záležitost. Za uplynulých pět let stouply ceny těchto nemovitostí o desítky procent. Kdo nemá na pořízení chaty či chalupy dostatek vlastních peněz, může za určitých podmínek využít hypotéku.

 

Chata jako levnější alternativa bydlení

Podle realitních makléřů si chaty a chalupy v Česku pořizují nejčastěji rodiny s dětmi a starší generace, která plánuje prožít důchod mimo město. V posledních letech také roste poptávka po chatách a chalupách od lidí, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit drahé bydlení ve městech. Řada z těchto zájemců o vlastní rekreační nemovitost uvažuje o využití hypotéky.

 

Pozor na výběr chaty na hypotéku

Už při výběru nemovitosti je ovšem potřeba dávat pozor, protože ne každou chatu či chalupu přijme banka do zástavy stejně jako při nákupu bytu, rodinného domu či stavebního pozemku na hypotéku musíte i v případě pořízení chaty či chalupy nabídnout bance do zástavy vhodnou nemovitost. „Aby mohla rekreační nemovitost sloužit jako zástava, musí být splněno několik podmínek. V první řadě musí mít kupovaný objekt přidělené evidenční nebo popisné číslo. Tuto informaci vám sdělí buď přímo prodávající či realitní makléř nebo si ji můžete sami vyhledat na internetových stránkách katastru nemovitostí. Chaty mají obvykle pouze evidenční číslo. Chalupy, což jsou venkovská stavení, mají přiděleno číslo popisné,“ vysvětluje hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

 

Stavba musí být na vlastním pozemku

Hypotéku získáte pouze na rekreační objekt, který stojí na vlastním pozemku. Zejména chaty v rekreačních oblastech stojí velmi často na pozemcích v dlouhodobém pronájmu – například na pozemcích ve vlastnictví Lesů České republiky. Kromě pozemků, na kterých nemovitost stojí, se dopředu zajímejte i o vlastníka přístupové cesty. Pokud se k chalupě či chatě dostáváte přes cizí pozemky nebo lesy, vyžadují banky souhlasy jejich majitelů nebo sjednání věcného břemene jízdy a chůze. Majitelé okolních pozemků nemusí na takový požadavek přistoupit. Pokud potřebné souhlasy či věcná břemena nezískáte, banka nemovitosti do zástavy nepřijme.

 

Počítejte s vynaložením vyšších vlastních prostředků

Tuzemské banky v případě financování rekreačních nemovitostí obvykle poskytují hypotéky maximálně do výše 70 procent jejich odhadované hodnoty. U chat a chalup ve výborném technickém stavu ve vyhledávaných lokalitách se můžete dostat i na 80 procent. Stejně jako u hypotéky na pořízení vlastního bydlení si v případě rekreačních nemovitostí můžete sami vybrat dobu splatnosti a fixace úrokové sazby,“ uzavírá Veronika Hegrová.

Zdroj:Iveta Nebesařová
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pavel Borovička – Nemovitostní trh udrží stabilní jeho dlouhodobost

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Stavební spoření není jen na rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

Banky zaznamenaly desítky tisíc žádostí o odklad splátek hypoték.

Ilustrativní obrázek

Rozpohybují mírné podmínky pro hypotéky konečně trh?

Ilustrativní obrázek

Třetina Čechů se před odjezdem na dovolenou obrací kvůli bezpečnosti na sousedyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.