Češi mají v podílových fondech obrovský majetek a ten stále roste, jejich výkonnost je ale tristní

17:59 | fa ra | Diskuze

Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupl loni o 53,4 miliardy na 483,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom tento týden informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Od vypuknutí krize v roce 2008 se investice ve fondech zdvojnásobily. Při rostoucím počtu investorů tak každý sedmý Čech investuje do fondů. Dvě třetiny nárůstu způsobil příliv nových peněz, třetinu zhodnocení fondů.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

"Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do fondů smíšených, ale také v menší míře do fondů akciových a nemovitostních. Naopak v poklesu pokračují fondy zaměřené na peněžní trh a dluhopisy," uvedla výkonná ředitelka asociace Jana Brodani.

"Odpovídá to vývoji na trzích. Výnosy z nejbezpečnějších dluhopisů a peněžního trhu jsou dlouhodobě nízké. Dluhopisy navíc ještě loni oslabil očekávaný růst úrokových sazeb jak v USA, tak v Evropě. Naopak akcie výrazně a vytrvale rostly," upozornil předseda asociace Jan D. Kabelka. Podobné trendy lze podle něj s určitými korekcemi zřejmě očekávat i letos.

Mezi podílovými fondy loni vydělaly podle údajů Broker Consulting nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos přes 13 procent. Dluhopisové fondy měly výnos do dvou procent. Konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě.

"Popularitu podílových fondů jednoznačně zvýšila měnová politika České národní banky svojí politikou nulových úrokových sazeb. To přesvědčilo mnoho klientů přesunout peníze ležící na běžných účtech s nulovými úroky do fondů, které slibují vyšší výnos při určitém zvýšení rizika investice," řekl ČTK analytik společnosti Partners Martin Mašát.

Nulové a záporné výnosy dluhopisů jsou podle něj katem dluhopisových fondů, což rozhodně nepotěšilo konzervativní klienty. Protože je inflace nad dvěma procenty a centrální banka plánuje další zvyšování úroků, budou muset investoři v dluhopisových fondech a fondech peněžního trhu nadále počítat s poklesem a přinejlepším s nulovým zhodnocením, což rozhodně nepokryje ani inflaci, dodal.

U investic do fondů, které své peníze ukládají do zahraničních cenných papírů je dobré sledovat možnost zajištění proti posilování koruny, která stále posiluje. Jen za rok 2017 někteří investoři díky investicím v eurových a dolarových fondech ztratili kvůli posílení koruny šest, respektive 18 procent hodnoty, upozornil Mašát.

Nejvíce peněz je ve smíšených fondech (188,6 miliardy Kč) a dluhopisových fondech (118,8 miliardy Kč). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla loni o 7,8 miliardy na 203,3 miliardy korun, domácí fondy vykázaly růst o 45,6 miliardy na 280 miliard korun.

Z dalších investičních produktů činily koncem září vklady v bankách 3,6 bilionu Kč, životní pojistky 90,7 miliardy Kč, penzijní fondy 405,6 miliardy Kč a stavební spoření 352,3 miliardy korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 126,6 miliardy Kč, skupina ČSOB se 106,8 miliardy Kč, skupina Komerční banky se 64,5 miliardy korun, skupina Conseq se 36 miliardami korun a skupina Amundi s 27,6 miliardy Kč.

 

Majetek v podílových fondech v ČR:

Typ fondu 31. prosince 2016 (v mld. Kč) 31. prosince 2017 (v mld. Kč)
peněžního trhu 3,2 2,6
strukturované 27,5 26,9
akciové 81,3 99,3
dluhopisové 123,9 118,8
smíšené 155,8 188,6
fondy fondů 20,2 24,4
nemovitostní 18,1 22,9
celkem 430,1 483,5

Zdroj: AKAT

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Září bylo pro konzervativnější podílové fondy plodné

Ilustrativní obrázek

Prudential Financial zaplatí 32,6 mil. USD, aby urovnala spor ohledně podílového fondu

Ilustrativní obrázek

Výnos tuzemských investičních fondů je letos kolem nuly

Ilustrativní obrázek

Podílové fondy: Letos je to opět bída, většina prodělává

Ilustrační foto

Češi letos navýšili své vklady v podílových fondech o 39 miliard korun

Biotechnologické akcie začínají znovu přitahovat investoryČti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.