Češi jsou spořiví a rizikové investice je nelákají, tvrdí výkonný ředitel ČSOB

25.05.2016 11:29 | wa pe | Diskuze

Československá obchodní banka by ráda viděla své klienty více investovat do aktiv s vysokým výnosem, jako jsou akcie , dluhopisy a pojišťovací produkty, uvedl nedávno její výkonný ředitel, John Hollows pro agenturu Bloomberg. 

Foto: w4t

 

ČSOB patří v belgické KBC Groep mezi vůbec nejúspěšnější součásti, jen v minulých třech letech se postarala asi  30 % zisků celé skupiny a její výkonný ředitel, John Hollows je přesvědčen, že český bankovní trh má oproti těm západoevropským stále ještě ohromný potenciál růstu.

Hollows by rád viděl na českém trhu posun směrem k podmínkám v Belgii, Francii či Británii, kde drobní klienti v mnohem větší míře investují do aktiv s vysokým výnosem. Ačkoli k pádu komunismu došlo v české kotlině již před více jak čtvrt stoletím, řadoví Češi patří mezi investory mezi ty nejkonzervativnější. Zatímco u nás drží domácnosti více jak polovinu úspor v hotovosti, v Belgii představují více jak dvě třetiny úspor domácností akcie, dluhopisy, podílové listy a pojistné produkty.

zdroj: Bloomberg

ČSOB spravuje asi 9 miliard EUR aktiv, zatímco její mateřská společnost v Belgii 192 miliard EUR. Počet obyvatel obou zemí je relativně srovnatelný, v otázce výše platů však Česká republika zatím vychází ze srovnání hůře. Přesto je ČSOB pro mateřskou KBC korunním klenotem, jak nedávno Hollows prohlásil. Kupní síla obyvatelstva je v ČR nejvyšší z postkomunistických zemí v EU na úrovni 85 % průměru. Například Maďarsko a Polsko jsou na 68 % a krizí sužované Řecko na 73 % průměru EU. 

Zahraniční investoři očekávají, že výše platů a majetek domácností bude v budoucnu pomalu, ale jistě dohánět své západoevropské protějšky a společně s tím se zvýší také důvěra Čechů v rizikovější investice. Další výraznou motivací  pro vyhledávání výnosnějších investic by pro české klienty měly být také aktuálně nízké úrokové sazby České národní banky a negativní výnosy krátkodobých státních dluhopisů

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.