Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

16:16 | E V | Diskuze

Na každých tisíc Čechů ročně připadne 744 rekreačních výletů na vlastní chaty a chalupy.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česko díky tomu kraluje evropskému chalupaření. Kvůli probíhající pandemii nyní roste i zájem o koupi vlastního prázdninového domu či domku, který se podle realitní společnosti RE/MAX meziročně zvýšil až o čtvrtinu. Obecně stoupl i zájem o veškeré hypotéky, které v červenci dosáhly rekordního objemu 21,6 miliardy korun. Trend potvrzuje i Česká spořitelna, která zaznamenala prodeje nových úvěrů na bydlení v rekordní výši téměř 6 miliard korun.

Nárůst zájmu o chaty a chalupy lze vysledovat i z dotazů zadávaných do vyhledávače Google. Během letošního července se termín „chata“ dočkal největšího počtu dotazů od roku 2004, odkdy Google nabízí data o dotazech svých uživatelů. „Červencový výsledek překonal nejen uplynulé letní měsíce, ale i silná zimní období, kdy jsou chaty cílem zimních dovolených. Pojmy chata i chalupa jsou ve vyhledávání nejčastěji spojovány se slovem prodej,“ uvádí Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech.

 

Rekordní objemy hypoték

Zájem o nákup nemovitostí celkově zvýšila pandemie koronaviru. V červenci 2020 poskytly banky hypotéky v rekordní hodnotě 21,6 miliardy korun. Díky tomu se stal nejsilnějším sedmým měsícem v historii sledování serveru Hypoindex. Podobně na tom byl i srpen s objemem hypoték ve výši 19,2 miliardy, jak uvádí společnost Fincentrum, která Hypoindex provozuje. „Navzdory pandemii koronaviru měli naši klienti i v letních měsících nebývale vysoký zájem o hypotéky. V červenci jsme zaznamenali rekordní prodeje nových úvěrů na bydlení ve výši téměř šest miliard,“ potvrzuje Radek Vachulka, manažer bydlení v České spořitelně. „Celkové situaci nahrávají mimo jiné nízké úrokové sazby a zvýšený zájem investovat do vlastního bydlení, jako je byt se zahrádkou, chata či chalupa. Právě tento zájem může být ovlivněn koronavirovou karanténní zkušeností,“ vysvětluje.

 

Nejvíce chat se prodá ve středních Čechách

Zvýšenou poptávku po chatách a chalupách hlásí i realitní kanceláře. „Na jediný objekt se často přijede podívat více než deset zájemců. Máme případy, kdy se nemovitost dostala do nabídky v úterý a o víkendu už byla po celkem osmnácti prohlídkách rezervovaná,“ říká Tomáš Hejda ze společnosti RE/MAX. Podle realitní společnosti vzrostl meziročně zájem o koupi vlastní chaty až o čtvrtinu. Koronavirus navíc způsobil, že se objevila poptávka i po objektech, o které dříve neměl nikdo zájem. Nejvíce rekreačních nemovitostí se prodá ve středních Čechách, kde se prodeje realitní kanceláře RE/MAX pohybují v řádu stovek, zatímco v ostatních krajích jde ročně o desítky. Středočeský kraj je nejvytíženější díky své rozloze i dostupnosti z Prahy. Oblíbenými lokalitami jsou také Ústecko a jižní Čechy.

 

Češi v chataření kralují Evropě

Chataření je obecně českou specialitou, v celé EU totiž není národ, který by této rekreační aktivitě holdoval více. „V roce 2018 jsme podle Eurostatu na svých chatách, chalupách a jiných prázdninových domech strávili z rekreačních důvodů téměř 32 milionů nocí,“ uvádí analytik České spořitelny Michal Skořepa. Na jednoho obyvatele tak průměrně vychází tři noci strávené na vlastní chatě ročně. Vyššího výsledku dosáhlo v Evropě jen Nizozemsko, jehož obyvatelé ve svých chatách přespávají v průměru více než čtyřikrát. „Na své chaty a chalupy jsme podle Eurostatu v roce 2018 vyrazili téměř osm milionkrát. V přepočtu na jednoho obyvatele jsme v tomto ohledu na absolutní špičce. Na tisíc obyvatel České republiky totiž vychází 744 pobytů ve vlastním víkendovém domě,“ doplňuje Michal Skořepa. Na druhém místě je Kypr, kde na tisíc obyvatel vychází o 61 výletů méně. Trojici nejnáruživějších chalupářů uzavírá Finsko s 563 chatařskými výlety ve stejném měřítku.

 

Nejdražší i nejlevnější chaty jsou v Jihočeském kraji

Průměrná cena chatové nemovitosti se podle společnosti RE/MAX pohybuje zhruba na úrovni 1 250 000 korun. Některé chalupy lze ale pořídit i za méně než 200 tisíc korun, nebo naopak až za 14 milionů korun. Záleží na lokaci, rozloze a samozřejmě i stavu nemovitosti a pozemku. Server Bezrealitky.cz v současnosti nabízí přibližně stovku chat a chalup, a ty nejdražší i nejlevnější nemovitosti lze nalézt v Jihočeském kraji. Nejdražší nabídka na portálu činila k 15. září letošního roku 7,5 milionu korun, nejlevnější chalupa byla oceněna na 166 tisíc korun.

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Investoři do nemovitostí volí hlavně malometrážní byty, mimo Prahu si je stále častěji kupují mladší lidé

Ilustrativní obrázek

Zájem o nové kanceláře na minimu. Trh v době pandemie

Ilustrativní obrázek

Finanční specialista odpovídá na aktuální otázky k tématu konce splátkového moratoria

Ilustrativní obrázek

Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 21.10.2020

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny Čechů kvůli koronavirové krizi obtížněji dosáhnou na vlastní bydleníČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.