Češi budou moci do zahraničí. Vláda oznámila, za jakých podmínek

16:16 | A O | Diskuze

Vláda v pondělí rozhodla o zmírnění režimu na hranicích.

Ilustrativní obrázek
Foto: Carlos Sardá

Vláda v pondělí rozhodla o zmírnění režimu na hranicích. Pokud Sněmovna prodlouží nouzový stav, budou moci Češi od 14. dubna v odůvodněných případech vycestovat ze země. K problému uzavřených hranic se nedávno vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle něj by měly zůstat zavřené ještě minimálně rok. Tento výrok rozčílil nejen opoziční politiky, ale i řadu lékařů, vědců, nebo i sportovců.

 

Nebezpečné, nezodpovědné, předčasné. Těmito slovy reagovala opozice na vyjádření Miloše Zemana. Výhled minimálně roční stopky na hranicích zvedl ze židle i řadu známých osobností.

"Já považuji představu uzavření hranic za zcela neodůvodněnou a těžko realizovatelnou. Česká ekonomika je postavená na vývozu zboží a pohybu lidského kapitálu a tohle opatření by nás mohlo poškodit. Pokud se podíváme na celkové vystupování pana prezidenta, tak tento výrok není až tak překvapivý. Zatímco moudří státníci dávají lidem odvahu a optimismus, tak on na svoji funkci rezignoval. Tento nedomyšlený krok do toho rámce jen zapadá," prohlásil senátor Jiří Drahoš.

 
 

"Je příliš brzo stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko. Proč máme rozšiřovat nervozitu mezi lidmi? Všichni víme, že lidé, kteří jsou ve stresu, stonají podstatně hůře," řekl kardiochirurg Jan Pirk.

"Ten výrok nebyl na místě, nemají jasno ani odborníci, natož pan prezident. V případě, že nebudeme moct vycestovat, tak to pro nás znamená ohromný zásah do přípravy na olympiádu, dá se mluvit i o ztrátách finančních," svěřil se vodní slalomář Vavřinec Hradílek. Jeho kolegyně Amálie Hilgertová k tématu řekla: "Já věřím, že ke konci roku se podíváme za hranice a zazávodíme si, tohle nás může jedině demotivovat."

"Rozhodování by mělo být na základě dat, a ne pocitů. Ta epidemiologická data nemáme, i Prymula teď výrok o dvou letech korigoval," řekl rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima. Pirk dodal, že epidemiologické modely se prý zpřesní na začátku léta. Teprve pak odborníci předpokládají, že budou situaci vyhodnocovat.

"Na začátku léta se nám zpřesní epidemiologické modely a budeme mít více zkušeností. Na základě toho vyhodnotíme situaci a budeme řešit, jestli bude moci cestovat do zahraničí každý, nebo někdo, kdo nákazu prodělal a má už protilátky. Nebo jestli to selektovat podle destinací," přiblížil epidemiolog Rastislav Maďar.

Některé destinace by dostaly zelenou, jiné by dál spadaly do ohrožených oblastí. Návrat z takových míst by znamenal dvoutýdenní karanténu.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

Vyberte s námi téma našeho hlavního projektu pro rok 2021

Ilustrativní obrázek

Na co si dát pozor při prodeji bez realitní kanceláře

Ilustrativní obrázek

Lenka Zlámalová: Pes pokouše toho, kdo se bojí

Ilustrativní obrázek

Kofola: shrnutí konferenčního hovoru s managementem společnostiČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy po zasedání Fedu ztrácely

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.