Češi a hodnota času

14:14 | E V | Diskuze

Přestože jsou Češi zavření doma, nestíhají řešit své povinnosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Za více času na odpočinek nebo rodinu jsou ochotní si zaplatit.

Přestože je česká společnost vlivem pandemie uzavřená a poslední rok tráví doma více než kdy dříve, stále mnoho z nás bojuje s časem. Každý desátý Čech (10 %) má se zvládáním svých povinností trvalé problémy a považuje se za tzv. chronického nestíhače. Tři čtvrtiny respondentů (74 %) by byly ochotny si za více volného času i zaplatit. Více času by si přáli mít především na odpočinek (78 %), sami na sebe a své koníčky (74 %) a na rodinu (73 %). Vyplývá to z aktuálního průzkumu STEM/MARK a společnosti myTimi, která nabízí outsourcingové služby a virtuální asistenci. Průzkum analyzuje denní činnosti ekonomicky aktivních Čechů a jejich hodnotu času.

 

Nejvíce času trávíme v práci a poté se věnujeme rodině, sebe zanedbáváme

Většinu dne Češi stráví v zaměstnání, které zároveň považují za největšího žrouta jejich času. A přestože jsme vlivem pandemie více doma, třetina Čechů (31 %) dokonce využívá tzv. home office, má polovina z nás (49 %) pravidelně problém stihnout během týdne vše, co potřebuje. Každý desátý Čech se dokonce považuje za chronického nestíhače.

Vedle práce se intenzivně věnujeme i rodině a dalším nahodilým povinnostem, sami sebe ale často zanedbáváme. Pokud by lidé měli možnost získat více času, nejraději by ho podle průzkumu strávili odpočinkem dle vlastních preferencí (78 %), svými zájmy a koníčky (74 %) a s rodinou (73 %). Kvůli těmto preferencím se na nás ostatně obrací i naši zákazníci, kteří se snaží ušetřit čas,“ komentuje Jan Skovajsa z myTimi, kde poskytují outsourcingové služby. Průměrný Čech si totiž na relax dokáže vyhradit maximálně hodinu a třičtvrtě denně, každý desátý zaměstnaný člověk ale nemá na odpočinek čas vůbec.

 

Za volný čas navíc jsme ochotní si připlatit

Vůbec nejvíce si Češi cení aktivně stráveného času s rodinou, za takovou hodinu navíc by dali v průměru 370 Kč. Nejméně si pak cení hodiny strávené péčí o domácnost. A právě s tím by minimálně každý druhý (55 %) ocenil pomoc a úklid či opravy delegoval na někoho jiného. Tři čtvrtiny Čechů (74 %) by byly ochotny si za nějaký ten čas navíc i připlatit. Za půl dne volného času navíc, který by mohli strávit podle sebe by většina z nich dala do 500 Kč, každý šestý dokonce nad 1000 Kč. Tuto ochotu reflektují i služby, které na trhu už delší dobu pomáhají lidem s nejrůznějšími povinnosti a úkoly, které sami nechtějí nebo nestíhají řešit.


Nejvíce by Češi ocenili pomoc s vyřízením úřadů, nebo s online výukou dětí

Tři pětiny lidí (60 %) by využili pomocníka především na oběhání úřadů. Tyto povinnosti otravují a zdržují převážně mladší generaci zaměstnanců do 40 let. Více jak polovina pracujících rodičů by zase takovou služby využila na pomoc při současné distanční výuce dětí. Dvě pětiny zaměstnanců (42 %) by rády delegovaly na nějakého virtuálního asistenta část ze svých pracovních povinností. „Před propuknutím koronavirové krize jsme lidem často pomáhali se zařízením a itinerářem netradiční dovolené, sháněli jsme lístky na těžko dostupné koncerty a představení, vyřizovali za ně záležitostí na úřadech. Za poslední rok se ale skladba úkolů vlivem okolností obměnila, zájem o outsourcing narostl až pětinásobně, a to zejména ve firemním sektoru,“ vysvětluje Skovajsa z myTimi.


 

O výzkumu myTimi mezi zaměstnanci:

Kvantitativní reprezentativní výzkum provedený společností STEM/MARK analyzoval trávení času ekonomicky aktivních Čechů, jejich postoje k povinnostem a hodnotu času. Proběhl prostřednictvím online dotazování 550 respondentů se zaměstnáním ve věku 18-60 let. Sběr dat probíhal na začátku prosince 2020. Projekt vznikl za podpory Pražského voucheru Magistrátu hl. m. Prahy.

O myTimi:

myTimi je projekt, který nabízí pomoc při řešení každodenních povinností jak běžným lidem, tak i firmám (firmy služeb využívají napřímo nebo přes SODEXO). Zákazníci mohou využít služeb osobního asistenta, který za ně dokáže vyřešit úkoly, s nimiž nechtějí ztrácet čas, nechtějí se jim dělat, nebo v případě firmy na to nemají specialistu. Služba myTimi vznikla v 2018 a od té doby plní tisíce různorodých úkolů. Zakladatelem projektu je Jan Skovajsa, který spolupracuje s investory Matějem Turkem a Františkem Zemanem.

Zdroj:Lucie Kolomá, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Chybí nám sebevědomí, ale umíme zvládat těžkosti života, říkají Češi v průzkumu. Sílu jim dodávají rodina a blízcí

Ilustrativní obrázek

Pozice „interim manažer“ se v Čechách začíná ustalovat

Ilustrativní obrázek

Osm změn na trhu práce kvůli covidu

Ilustrativní obrázek

Krize ve tvaru „K“: Přehled odvětví české ekonomiky v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 12.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.