Černé mraky se stahují nad budoucností jihoamerických měn v Q4 2015

15:52 | wa pe | Diskuze

Za přetrvávajících nízkých cen komodit a náznacích Federálního rezervního systému, že by mohl v prosinci zvýšit svou cílovou úrokovou sazbu, je střednědobý výhled pro jihoamerické měny rozhodně pochmurný. Alespoň jak prohlašují měnoví stratégové z Brown Harriman.

Odborníci z Oddělení měn rozvojových trhů pod vedením Wina Thina očekávají, že latinskoamerické měny v posledních třech měsících roku výrazně oslabí. Naopak asijské měny zůstanou v dobré kondici, uvádí v aktualizovaném FX modelu nově vznikajících trhů.

Stratégové založili své hodnocení na základních ekonomických ukazatelích, jakými jsou poměr zahraničního dluhu země k HDP, výhled růstu vývozu a stabilita bankovního sektoru. Stabilita politického systému země byla také vzata v potaz.

Všechny měny nově vznikajících trhů jsou zranitelné vůči úrokovým mírám ve Spojených státech. Latinskoamerické měny jsou však v obzvláště slabé pozici kvůli jejich závislosti na exportu průmyslových komodit, jako jsou surová ropa, uhlí, měď a nikl.

Měny nově vznikajících trhů se v říjnu vzchopily poté, co investoři přesunuli očekávání zvýšení úrokových sazeb do dalšího roku.

Analytici z Brown Brothers však ve střednědobém výhledu očekávají oslabení měn nově vznikajících trhů jako celku, jelikož Fed signalizoval možnost zvýšení úrokových sazeb už v říjnu, pokud zůstane růst počtu pracovních míst ve Spojených státech robustní.

„I když dostal devizový trh rozvojových trhů nedávno pozitivní impuls, věříme, že negativní střednědobý výhled zůstává zachován,“ prohlásil Win Thin, vedoucí Oddělení měn rozvojových trhů Brown Brothers Harriman.

Jelikož byl měnový model Brown Brothers naposledy aktualizován uprostřed října, měny vychvalované jako ty s nejsilnějšími základy nakonec vykázaly nejhorší výkon. Toto bylo z velké míry způsobeno mimořádným poklesem singapurského dolaru (SGD) a thajského bahtu (THB), vysvětlují analytici.

Ekonomiky zemí jako je Brazílie, Chile a Kolumbie jsou z velké části závislé na exportu průmyslových komodit jako je surová ropa, uhlí a měď.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.