Černé mraky nad čínskou ekonomikou. Země středu bojuje s odlivem kapitálu a vyhýbají se jí i zahraniční investice

15:40 | wa pe | Diskuze

Zatímco se čínská vláda zaměřuje na omezení odlivu kapitálu ze země, na obzoru se rýsuje problém možná daleko významnější, Čína přestává být atraktivní pro zahraniční investice

Foto: AK Rockefeller

 

Těsně předtím, než v srpnu 2015 došlo k masivním výprodejům na čínském akciovém trhu, upozorňovali analytici Goldman Sachs, že kapitálový odliv z Číny dosahuje dříve neviděných hodnot. Od té doby čínská vláda utratila na vyztužení akciového trhu stovky miliard USD ze svých devizových rezerv, které se tenčí rychleji, než předpokládala většina analytiků. Další kolo výprodejů přišlo na začátku roku po prvním zvýšení úrokových sazeb FEDu od roku 2008. Negativnímu vývoji se čínská vláda snažila čelit snižováním vlastních úrokových sazeb a oslabující jüan dále podnítil snahu Číňanů vyvést své prostředky ze země.

Ekonom Christopher Balding z Pekingské univerzity se obává, že Čínu nyní čeká o dost významnější problém. Ačkoli kapitálový odliv v březnu a dubnu výrazně polevil i bez přehnaně přísných omezení kapitálové kontroly, pro Čínu tím potíže pravděpodobně nekončí. Jakákoli míra kapitálové kontroly nebude podle Baldinga dostatečná, pokud do země zároveň nebude proudit kapitál ze zahraničí. Klesající výnosy činí Čínu méně atraktivní v očích zahraničních investorů a míra jejich investic dramaticky klesá, Balding dokonce předpokládá za celý rok až o 40 %.

Zahraniční investice do Číny jsou tradičně v první půli roku poněkud slabší, odborníci se však obávají, že tentokrát se nezvýší ani v jeho druhé polovině.  Na vině není pouze slábnoucí kurz čínského jüanu, který odrazuje zahraniční investory. Masivní stimulační opatření ze začátku roku se podle posledních prohlášení čínských představitelů již nebudou v podobném rozsahu opakovat. Důvodem může být jednoduše skutečnost, že čínský devizový polštář ve skutečnosti není tak likvidní, jak trhy spoléhají.

V Barclays očekávají pro druhou polovinu roku zpomalování růstu vlivem omezování výrobních kapacit a neudržitelně vysokého zadlužení především v korporátním sektoru. Vysoké zadlužení označil na počátku roku za Achilovu patu čínské ekonomiky také slavný investor George Soros. Analytici očekávají, že čínská centrální banka sníží do konce roku povinnost minimálních rezerv (reserve requirement ratio) o 150 bazických bodů a klíčovou úrokovou sazbu o celkem 50 bazických bodů ve dvou vlnách.

Balding se domnívá, že vláda v Pekingu i přes aktuální potíže prozatím ponechá volně plovoucí kurz jüanu, v případě větší devalvace však nebude váhat důrazně zasáhnout, aby zabránila hlubší krizi, která by se díky významu čínské ekonomiky mohla takzvaně rozlít do zbytku světa

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.