Ceny zahraničního obchodu meziměsíčně klesly

09:20 | Redakce W4T | Diskuze

V srpnu 2018 se vývozní ceny meziměsíčně snížily o 0,3 %, dovozní ceny o 0,1 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,8 %. Meziročně se vývozní ceny zvýšily o 1,6 %, dovozní ceny o 2,9 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 98,7 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Meziměsíční srovnání:

Vývozní ceny se v srpnu snížily o 0,3 % (v červenci rostly o 0,4 %). Podstatný vliv na vývoj celkového meziměsíčního indexu měl pokles cen strojů a dopravních prostředků o 0,7 %. Ceny ostatních surovin se snížily o 1,0 % a ceny polotovarů o 0,3 %. Ceny chemikálií se nezměnily. Nejvíce rostly ceny ve skupině minerální paliva o 3,0 % (zejména elektřiny).

Dovozní ceny v srpnu klesly o 0,1 % (v červenci rostly o 0,6 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen polotovarů o 0,4 %. Ceny ostatních surovin klesly o 1,4 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 0,1 %. Nejvíce rostly ceny minerálních paliv o 1,1 % a ceny chemikálií o 0,1 %.

Směnné relace zůstaly na hodnotě 99,8 % (v červenci rovněž 99,8 %). Nejnižší hodnoty směnných relací zaznamenaly stroje a dopravní prostředky (99,4 %), potraviny (99,8 %) a chemikálie (99,9 %). Pozitivní hodnoty směnných relací dosáhla zejména minerální paliva (101,9 %) a skupina ostatní suroviny (100,4 %). 
 

Meziroční srovnání:

Ceny vývozu rostly o 1,6 % (v červenci o 1,8 %). Zásadní vliv na vývoj celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen ve skupině minerálních paliv o 25,2 % (zvláště elektřiny). Ceny polotovarů se zvýšily o 3,6 % a ceny chemikálií o 3,5 %. Naopak ceny průmyslového spotřebního zboží se snížily o 0,5 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 0,4 %.

Dovozní ceny se zvýšily o 2,9 % (v červenci o 2,5 %). Největší vliv na růst celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen minerálních paliv o 33,9 % (zvláště ropy a ropných výrobků). Ceny chemikálií vzrostly o 3,9 %, polotovarů o 1,5 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 0,4 %. Naopak nejvíce se snížily ceny potravin o 3,7 %, ostatních surovin o 2,3 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,5 %.

Směnné relace se snížily na hodnotu 98,7 % (v červenci 99,3 %) a třetí měsíc zůstaly v negativních hodnotách. Negativní hodnoty směnných relací zaznamenala zejména minerální paliva (93,5 %), stroje a dopravní prostředky (99,2 %) a chemikálie (99,6 %). Z významných skupin dosáhly pozitivních hodnot směnných relací polotovary (102,1 %) a průmyslové spotřební zboží (101,0 %).

Zdroj:Český statistický úřad
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.