Ceny za alkohol či jídlo jsou v EU vysoké. Tahle dopadlo Česko

18:18 | A O | Diskuze

Češi za některé položky platí méně než lidé v ostatních zemích Evropské unie, vyplývá to z nové studie Eurostatu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jedná se především o jídlo, alkohol nebo nemovitosti. Naopak pošta nebo mobilní operátoři nás stojí hodně. Oproti průměru EU za ně zaplatíme o 1,5 % více. Hůře jsou na tom však lidé na Islandu. Tam zaplatí za některé služby až o 70 % více než ostatní státy v EU.

Statistický úřad Evropské unie Eurostat vydal novou studii, ve které porovnával ceny za jednotlivé služby ve všech členských státech Evropské unie. A Česká republika na tom není tak špatně.

Za potraviny - jako je například chleba, zelenina, maso - platíme v obchodech o 16,8 % méně než je průměr Evropské unie. Nejlevněji jídlo pořídíte v Rumunsku, nejvíce za něj dáte pak ve Švýcarsku, a to až o 63,6 %.

Cena za alkohol a tabák je u nás levnější o 26,2 %. Nejlépe dopadlo Bulharsko, kde lidé zaplatí o 41,8 % méně oproti EU. Nejhůře jsou na tom Norové. Ti platí až o 26,1 % více. Za oblečení už Češi dají peněz víc, ale jen 0,2 %. Nejdražší mají oblečení na Islandu, a to až o 49,9 % než EU.

Nemovitosti se v Česku podle Eurostatu pohybují na vyšších cenách, avšak stále jsme o 37,3 % pod průměrem EU. Nejdražší bydlení mají ve Švýcarsku, kde lidé zaplatí až o 73,9 % více. Ideální je to pak v Bulharsku, kde lidé platí nejméně ze všech členských států.

Co se týče vybavení domácnosti, kam patří například nábytek nebo spotřebiče, jsme na to lépe než třeba Řecko, Německo nebo Litva. Češi zaplatí za vybavení 22,3 % méně než je průměr EU. Hůř jsou na tom Velká Británie, Norsko nebo Lucembursko, kde jsou ceny nejvyšší.

Za dopravní prostředky, jako je osobní auto nebo motorka, nemusí Češi tolik utrácet. Dáme za ně totiž o 15,3 % méně než v průměru EU. O hodně lépe jsou na tom Slováci, kteří platí ze všech členských států nejméně. Naopak Dánsko dá až o 40,5 % více.

Veřejná doprava je na tom u nás velmi dobře. Jsme v ní totiž předposlední z osmadvaceti států EU, takže platíme až o 52,8 % méně. Lépe pak dopadlo Bulharsko s 52,6 %. Prvenství drží Island, stejně jako u oblečení. Za veřejnou dopravu zaplatí lidé až o 44,5 % více.

Drahá je v České republice především komunikace. Mobilní operátoři nebo pošta nás stojí hodně. Oproti průměru EU zaplatíme za tyto služby o 1,5 % více. Za námi se pak umístilo například Německo, Slovensko nebo Polsko, kde jsou komunikacční služby nejlevnější. Nejvíce si za ně pak zaplatí ve Španělsku, Belgii nebo Řecku.

Další položkou ve statistíce je rekreace a kultura. Do ní Eurostat řadí dovolenou, poslech hudby, knihy nebo třeba domácí mazlíčky. Česko patří v této oblasti mezi země, kde jsou ceny levnější. Za rekreaci a kulturu dáme o 28,7 % méně než průměr EU. Nejhůře je na tom Island, kde lidé platí o 64,7 % více.

Jako poslední Eurostat vyhodnotil restaurace a ubytování, kam patří i bary, hostely nebo třeba kantýny. Opět jsme zemí, kde jsou tyto služby levnější. Zaplatíme za ně o 37,1 % méně, naopak na Islandu až o 76,1 % více.

 

Různé mzdy v Evropské unii

I když jsou v České republice ceny za výše zmíněné položky nižší než v ostatních zemích EU, důležité je však zdůraznit, že se v členských státech liší mzdy. Na základě toho se pak odvíjí i ceny za různé služby.

Průměrně v EU zaměstnanci dostanou za hodinu práce 22,8 eur, což je v přepočtu 585 korun. Oproti tomu Češi dostanou dvakrát méně, a to 233 korun.

Nejlépe je na tom Lucembursko, kde si lidé vydělají přes 1100 korun na hodinu. Nejméně pak dostanou Bulhaři, a to 121 korun. Údaje zveřejnil Eurostat v březnu letošního roku.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí stavebko zdarma pro každého

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu spotřebitelských cen

Ilustrativní obrázek

Města na seznamu UNESCO těží z turistického ruchu. Má to ale i své nevýhody

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k hypotékám se záporným úrokem

Ilustrativní obrázek

PEMA spolupracuje na testování dopravní techniky poháněné zkapalněným zemním plynem

Ilustrativní obrázek

Hyundai odhaluje osobní elektrickou koloběžku s dojezdem 20 kmČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila s mírným ziskem, všechny seance v tomto týdnu růstové

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy posilují; Trump připustil možnost menší prozatímní dohody s Čínou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.