Ceny ropy stáhly inflaci v průmyslu prudce dolů

14:53 | E V | Diskuze

Ceny v primárních sektorech se na konci loňského roku vydaly do různých směrů. Zatímco v průmyslu se zlevňovalo kvůli padajícím cenám komodit, v zemědělství ceny vyskočily. Dnešní statistika si dokonce vyžádala reakci koruny, která po zveřejnění oslabila. Trhy se, zdá se, utvrdily v tom, že blízké době neočekávají zvýšení sazeb. My se domníváme, že v tomto případě se mýlí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ken Teegardin

Ceny v průmyslu výrazně ztratily, když odepsaly 1,1 %. Pokles byl mnohem silnější, než předpokládal trh (-0,3 %). Tento sektor sledoval zlevňování ropy na světových trzích. Ceny ropy začaly klesat na začátku října a své dno nalezly až ke konci prosince. V mezidobí ztratily v dolarovém vyjádření přes 40 %. Jejich směr následovaly i další komodity. Není tedy nakonec divu, že v průmyslu nejvíce ceny klesaly v oblasti ropných výrobků, chemických látek i v sektoru těžby. V dalších oblastech byly již poklesy buď velmi mírné nebo v nich statistici dokonce zaznamenali mírný cenový nárůst. Ve meziročním srovnání jsou ceny průmyslových výrobců stále relativně vysoko, jejich dynamika totiž dosáhla 2,4 %. Největším tahounem byly ceny energií, které vzrostly o 4,2 % y/y. Za celý loňský rok pak v průměru přidaly 2 % a byly jedním z faktorů, který tlačil nahoru i spotřebitelské ceny.

Naopak ceny v zemědělství vyskočily meziměsíčně o 2,2 %. Na růstu se podle ČSÚ podílela zejména živočišná výroba. V meziročním srovnání ceny v zemědělství přidaly 3,4 %, když se jejich dynamika velkou část roku držela pod nulou nebo těsně u ní. V průměru tak ceny v zemědělství v loňském roce přidaly pouze 0,1 %. Zrychlení cenové dynamiky v zemědělství ukazují, že ceny potravin by na začátku letošního roku měly pokračovat v růstu. Nahoru jde i cena stavebních prací. Ty přidaly 0,2 %. Projevuje se na nich absolutní nedostatek volné kapacity, který ji pozvolna tlačil nahoru v celém letošním roce. Meziroční dynamika dosáhla v prosinci 4,1 %. V průměru za celý rok pak byly o 3,2 % vyšší.

Nejasný obrázek přinesly ceny ve službách, kde výrazně klesají ceny za reklamní služby. Ty jsou ale velmi volatilní a další měsíc mohou svůj pokles kompenzovat. Po očištění o tuto složku zůstávají ceny služeb beze změny.

Na dnešní čísla dokonce reagovala koruna. Oslabila přibližně o tři haléře. Trhy pozorují slabší inflační tlaky plynoucí z průmyslového sektoru. To je vede k přesvědčení, že ČNB nebude v dohledné době zvyšovat sazby. Domníváme se, že tady se trhy mýlí. Jádrová inflace a mzdový růst zůstává silný a spotřebitelská inflace na začátku roku ještě vyskočí kvůli novým ceníkům distributorů elektřiny. ČNB tak podle nás sazby zvýší již v únoru a další dvě zvýšení budou následovat ve zbytku roku.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česká ekonomika zatím roste

Ilustrativní obrázek

K růstu HDP přispěly nejvíce domácnosti

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Růst průmyslových cen se stabilizuje

Ilustrativní obrázek

Indexy cen výrobců - červenec 2019

Ilustrativní obrázek

Čeští řidiči často při výběru ojetého auta podceňují testovací jízdu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 16.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street výrazně posílily

Ilustrativní obrázek

TradeFio – prodej 100 ks CVS

Ilustrativní obrázek

Wall Street roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy v zelených číslech; Trump nevěří brzké dohodě, čínská CB nakročila k dalšímu stimulu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí pozitivně, pomohla vidina fiskálních stimulů v Evropě

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.