Ceny ropy stáhly inflaci v průmyslu prudce dolů

14:53 | E V | Diskuze

Ceny v primárních sektorech se na konci loňského roku vydaly do různých směrů. Zatímco v průmyslu se zlevňovalo kvůli padajícím cenám komodit, v zemědělství ceny vyskočily. Dnešní statistika si dokonce vyžádala reakci koruny, která po zveřejnění oslabila. Trhy se, zdá se, utvrdily v tom, že blízké době neočekávají zvýšení sazeb. My se domníváme, že v tomto případě se mýlí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ken Teegardin

Ceny v průmyslu výrazně ztratily, když odepsaly 1,1 %. Pokles byl mnohem silnější, než předpokládal trh (-0,3 %). Tento sektor sledoval zlevňování ropy na světových trzích. Ceny ropy začaly klesat na začátku října a své dno nalezly až ke konci prosince. V mezidobí ztratily v dolarovém vyjádření přes 40 %. Jejich směr následovaly i další komodity. Není tedy nakonec divu, že v průmyslu nejvíce ceny klesaly v oblasti ropných výrobků, chemických látek i v sektoru těžby. V dalších oblastech byly již poklesy buď velmi mírné nebo v nich statistici dokonce zaznamenali mírný cenový nárůst. Ve meziročním srovnání jsou ceny průmyslových výrobců stále relativně vysoko, jejich dynamika totiž dosáhla 2,4 %. Největším tahounem byly ceny energií, které vzrostly o 4,2 % y/y. Za celý loňský rok pak v průměru přidaly 2 % a byly jedním z faktorů, který tlačil nahoru i spotřebitelské ceny.

Naopak ceny v zemědělství vyskočily meziměsíčně o 2,2 %. Na růstu se podle ČSÚ podílela zejména živočišná výroba. V meziročním srovnání ceny v zemědělství přidaly 3,4 %, když se jejich dynamika velkou část roku držela pod nulou nebo těsně u ní. V průměru tak ceny v zemědělství v loňském roce přidaly pouze 0,1 %. Zrychlení cenové dynamiky v zemědělství ukazují, že ceny potravin by na začátku letošního roku měly pokračovat v růstu. Nahoru jde i cena stavebních prací. Ty přidaly 0,2 %. Projevuje se na nich absolutní nedostatek volné kapacity, který ji pozvolna tlačil nahoru v celém letošním roce. Meziroční dynamika dosáhla v prosinci 4,1 %. V průměru za celý rok pak byly o 3,2 % vyšší.

Nejasný obrázek přinesly ceny ve službách, kde výrazně klesají ceny za reklamní služby. Ty jsou ale velmi volatilní a další měsíc mohou svůj pokles kompenzovat. Po očištění o tuto složku zůstávají ceny služeb beze změny.

Na dnešní čísla dokonce reagovala koruna. Oslabila přibližně o tři haléře. Trhy pozorují slabší inflační tlaky plynoucí z průmyslového sektoru. To je vede k přesvědčení, že ČNB nebude v dohledné době zvyšovat sazby. Domníváme se, že tady se trhy mýlí. Jádrová inflace a mzdový růst zůstává silný a spotřebitelská inflace na začátku roku ještě vyskočí kvůli novým ceníkům distributorů elektřiny. ČNB tak podle nás sazby zvýší již v únoru a další dvě zvýšení budou následovat ve zbytku roku.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 23.4.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.4.2019

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu: Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 12.4.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně ztrácely, když Shanghai Composite oslabil o 2,22 %

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci ztrátou -0,22%.

Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.