Ceny průmyslových výrobců v Česku zpomalí svůj pokles

08:35 | fa ra | Diskuze

V regionu bude nadcházející týden z pohledu ekonomických dat klidnější.

Foto: Web4Trader

ČSÚ už dnes ráno zveřejní další měsíční indikátor z české ekonomiky. Zářijové ceny průmyslových výrobců by měly podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovat. Meziroční dynamiku ovlivní efekt nízké statistické základny cen ropy z loňského roku. Zpomalení meziročního propadu cen černého zlata by mělo stát i za mírnější deflací celkových výrobních cen. Právě ceny ropy, a v důsledku i pohonných hmot by měly působit i na zrychlování spotřebitelské inflace v dalších měsících. Kurzový závazek ČNB by tak měl zůstat pod tlakem.

Polská průmyslová produkce by měla v září vykompenzovat prázdninovou letargii, když očekáváme její růst o 11,8 % m/m. Měla by tak potvrdit pokračující dobrou konci polské ekonomiky.

Inflace v září zpomalila

Koruna minulý týden setrvala na hladině kurzového závazku, a to navzdory mírnému zklamání ze zářijové inflace. Ta zpomalila na meziročních 0,5 % ze srpnových 0,6 % y/y, když ceny meziměsíčně poklesly o 0,2 %. Už v dalších měsících se ale do hry více zapojí efekt nízké statistické základny z loňského roku, kdy výrazně propadly ceny pohonných hmot. Meziroční inflace by tak měla do konce roku zrychlit k 1,5 %. Údaje z trhu práce potvrdily jeho dobrou kondici. Míra nezaměstnanosti totiž opět klesla a počet volných pracovních míst vystoupal na osmileté maximum.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že podle jeho názoru už centrální banka nebude posouvat tzv. tvrdý závazek. Podle něho ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky před Q2 17. Podle našeho názoru ale bude kurzový závazek trvat déle, a to do Q4 17.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.