Ceny paliv se odrážejí ode dna. Zdražuje ropa a ústup koronaviru oživuje poptávku

16:16 | E V | Diskuze

Podle nejnovějších dat Evropské komise (EK) klesla v Česku cena nafty na průměrných 25,70 Kč/l a cena benzínu na 25,30 Kč/l.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Od poloviny března tak litr nafty zlevnil skoro o 3 koruny, litr benzínu dokonce o 3 koruny a 40 haléřů. Podle odborníků ale již nastal obrat a pohonné hmoty opět podraží. Roste totiž jak cena ropy, tak i poptávka po palivech vlivem ústupu pandemie koronaviru. Aktuální plošné ceny paliv vyhlášené petrolejářskými firmami pro tento týden předznamenávají zdražení hlavně u benzínu. 


Ceny pohonných hmot jsou na nejnižších hodnotách za poslední roky. Může za to propad cen ropy i výrazný pokles poptávky na čerpacích stanicích v důsledku koronavirových opatření. V současnosti se však ceny benzínu i nafty již odrazily ode dna a budou dále růst. „Příčina je dvojí. Další omezení těžby způsobilo růst ceny této komodity a současně zmírňování opatření proti šíření pandemie oživilo dopravu, a tím i poptávku po palivech,“ popisuje Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů. 


Budoucí vývoj cen pohonných hmot na čerpacích stanicích zpravidla dobře predikují takzvané plošné ceny paliv. Velké petrolejářské společnosti je pro firemní zákazníky vyhlašují na týdenní bázi. „Ceny na čerpacích stanicích mají obvykle určitou setrvačnost, zatímco plošné ceny reflektují vývoj na trzích bezprostředně a jakákoliv změna ceny ropy nebo kurzu koruny se do nich obratem promítá,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám i živnostníkům poskytuje tankovací karty. „V tomto týdnu jsme zaznamenali skokový nárůst cen, přičemž plošná cena litru nafty vzrostla oproti minulému týdnu o 30 haléřů a cena Naturalu 95 dokonce o 1 Kč/l,“ dodává Damir Duraković. 


Plošné ceny tak naznačují výraznější růst ceny benzínu, který je levnější než nafta od konce března. To potvrzuje také Ivan Indráček: „Benzín bude opět dražším palivem. Levnější byl nyní proto, že je využíván především v osobní automobilové dopravě, která byla výrazně omezena karanténou. Nafta je naopak používána hlavně v nákladní dopravě, která sice byla vlivem koronavirových opatření zredukována, ale přeprava zboží zůstala v určité míře zachována. Její spotřeba proto neklesala tak prudce.“ V některých zemích západní Evropy je nafta také významným topným médiem. Proto bývá dražší zpravidla v zimních měsících. „S koncem topné sezóny proto už nebude vyšší poptávka po naftě, respektive topném oleji, tlačit cenu tohoto paliva nahoru,“ dodává Indráček. 


Litr nafty stojí v Česku podle nejnovějších údajů EK průměrně 25,70 Kč, litr benzínu 25,30 Kč. I v případě výrazného zdražení zřejmě zůstanou ceny v nejbližší době pod 30 Kč/l, což je stále velmi příznivá situace. „Firmy i podnikatelé mohou navíc tankovat v režimu plošné ceny, která je dlouhodobě pod průměrem trhu. Plošná cena platí pro celou síť dané petrolejářské firmy bez ohledu na lokalitu a ceny na stojanech konkrétní čerpací stanice. Například v síti EuroOil činí v tomto týdnu plošná cena nafty 23,59 Kč/l,“ uzavírá Damir Duraković.

Zdroj:Lukáš Pololáník
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy, benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty začaly zdražovat. Pumpaři využívají vyhrocené situace v Saúdské Arábii

Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta jsou výrazně levnější

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropyČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.