Na rozdíl od spotřebitelských cen jsme v průmyslu zaznamenali pokles cen elektřiny o 6,1 %. Je tedy vidět, že průmysl dokáže daleko lépe než spotřebitelé využít klesající ceny elektřiny na burze. Znovu se projevily snižující se ceny komodit na světových trzích. Severomořská ropa Brent se v lednu v jednu chvíli obchodovala dokonce za 28 USD za barel, což je nejnižší hodnota od konce roku 2003. Nízké ceny ropy donutily Saúdskou Arábii dohodnout se s Ruskem na zmrazení těžby ropy na lednových úrovních, ale ani to nepřineslo výrazné zvýšení cen ropy. Aby tato dohoda vešla v platnost, museli by se přidat i další hlavní producenti ropy, což se zatím nestalo. Navíc zmrazení produkce pravděpodobně nebude stačit k vyrovnání nabídky a poptávky na trzích. Aby se nabídka a poptávka vyrovnala, bylo by potřeba snížit celkovou produkci ropy. Její cena tak ani v únoru nepřekročila 35 USD za barel. Právě kvůli cenám ropy, ale i propadu dalších komodit (zejména kovů), ceny v průmyslu v loňském roce v průměru klesly o 3,2 %. V letošním roce očekáváme mnohem menší snížení. V průměru by ceny v průmyslu měly být průměru o 1,8 % nižší.
Výrazné snížení cen nastalo i zemědělství, když se ceny v tomto sektoru snížily o 1,2 % a úplně tak smazaly svůj prosincový nárůst. Levnější byly zejména živočišné výrobky, zatímco ceny zeleniny znovu vzrostly. Meziročně jsou ceny v zemědělství také o 1,2 % nižší. Zde je rozdíl v dynamice cen rostlinné a živočišné výroby ještě markantnější. Ceny v živočišné výrobě se meziročně propadly o 9,7 %, zatímco ceny v rostlinné výrobě jsou o 7,8 % vyšší. Táhnou je zejména ceny zeleniny, které oproti loňskému lednu vyskočily o 93,5 %.
Ceny tržních služeb v lednu poklesly o 0,5 %. Za tímto výkyvem ale stojí propad cen reklamních služeb (-7,5 % m/m). Po očištění o jejich vliv ceny ve službách mírně vzrostly o 0,1 %. Po sezónním očištění celkový index cen služeb stagnoval. Meziročně se zmírnil jejich pokles z prosincových 0,3 % na 0,2 %. Po očištění o reklamní služby byly služby v lednu levnější pouze o 0,1 %. Ceny služeb tak nadále neodrážejí inflační tlaky plynoucí z dobré ekonomické výkonnosti a rostoucích mezd. Očekáváme, že to by se v průběhu letošního roku mělo změnit, ceny ve službách by měly zahájit růst.
Ceny stavebních prací i stavebního materiálu v lednu shodně vzrostly o 0,1 % m/m. V meziročním pohledu se však jejich dynamika výrazně liší. Zatímco ceny stavebních prací se zvýšily v důsledku silné poptávky o 1,3 %, ceny stavebního materiálu klesly o 1,2 % z důvodu poklesu cen komodit.
Dnešní zpráva statistického úřadu ukazuje na pokračující desinflační tlaky z primárních cenových okruhů. Klesající ceny komodit a energií působí na ceny výrobců, což se následně projevuje i v utlumeném růstu spotřebitelských cen. Na druhé straně nižší ceny ropy a následně pohonných hmot zvyšují kupní sílu domácností, což se projevuje ve vyšší poptávce po dalších výrobcích. Česká jádrová inflace tak nadále roste, když v lednu dosáhla již slušných 1,6 % y/y.