Centrální bankéři pomohli euru

18.03.2016 08:28 | fa ra | Diskuze

Máme za sebou zasedání klíčových centrálních bank. V minulém týdnu se k projednání měnové politiky sešli evropští centrální bankéři, tuto středu to byli jejich američtí kolegové.

Foto: artbaggage

ECB přišla s razantním balíčkem k uvolnění měnových podmínek, když snížila celou škálu svých měnověpolitických úrokových sazeb, depozitní sazba již činí -0,4 %, navýšila program kvantitativního uvolňování a přišla s balíčkem dodávek likvidity do bankovního sektoru. Důvodem je neschopnost plnit svůj inflační cíl, a to i v horizontu do roku 2018. Samotná prognóza ECB počítá pro tento rok s inflací pouze 1,6 %.

S nízkou očekávanou inflací projevující se i v klesajících dlouhodobých inflačních očekáváních má ale problém i Fed. I když k žádné změně v nastavení měnové politiky tento týden nedošlo, ve výhledu pro letošní rok již američtí centrální bankéři nevidí letošní zvýšení dolarových sazeb ve čtyřech krocích, ale pouze ve dvou.

Výsledkem jednání na obou stranách Atlantického oceánu tak je ve výsledku silnější euro vůči dolaru. Od počátku letošního roku si již připsalo téměř čtyři procenta. Zatímco pro americkou ekonomiku to je dobrá zpráva, z pohledu evropského hospodářství naopak. Právě kurzovým kanálem by totiž bylo množné vyšší inflaci doručit. V opačném případě ECB nezbude, než program kvantitativního uvolňování dále navyšovat.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.