Pakliže ekonomika USA neochabne, dočkáme se zvýšení sazeb v prosinci. Akcie to zasáhne výrazně

11:40 | Ne Ro | Diskuze

Společnosti fungující mimo jádrové ekonomiky by mohly mít problémy v případě, že se Fed rozhodne úrokové sazby v prosinci zvýšit.

Foto: Public Domain

Jakkoli se zvýšení sazeb v tuto chvíli jeví nepravděpodobné, pravdou zůstává, že korporace na rozvíjejících se trzích si nabraly spousty dluhů vyjádřených v dolarech. Navýšení sazeb by znamenalo silnější dolar, což by však na oplátku vedlo k oslabením měn rozvíjejících se trhů. Slabší domovská země by dotčeným společnostem totiž znesnadnila vypořádat dolarové účty.

Meziroční nárůst dluhových cenných papírů byl ve druhém čtvrtletí 2,1 %. Tento nárůst je plynulý, stojí v zářijovém hlášení Banky pro mezinárodní vypořádání. Nicméně porovnejme to s pojištěním čistého dluhu ekonomik rozvíjejících se trhů, jež v témže čtvrtletí porostly na rekordních 128 miliard USD a ukáží se nám dvě skutečnosti: Rozvíjející se trhy využily příležitosti, kterou představují současné nízké výnosy investic do cenných papírů s fixním příjmem, jež panují ve vyspělých ekonomikách. Protože dluhopisy ve vyspělých ekonomikách právě kvůli nízkým úrokovým sazbám málo vynášení, zažily rozvíjející se trhy zvýšený zájem a příliv kapitálu. A také jsou ochotny si nabrat další dluhy v době, kdy by se dluh, zvláště dolarový, mohl stát nákladnějším.

Investoři si v této oblasti budou muset vybrat své místo, míní analytik z TCW, investiční společnosti spravující 170 miliard USD. Rozvíjející se trhy zkrátka neprocházejí svými kreditními cykly společně. Zatímco v některých zemích, jako je třeba Čína, se zdají být od bodu zvratu více vzdáleny, v jiných, jako jsou třeba Rusko či Brazílie, zdá se právě těmito prošly, uvedla 15. září Anisha Goodley, manažerka TCW. Rozvíjející trhy pro následující roky skýtají potenciál lepšího výkonu než jejich "kolegové" s fixními příjmy. Je však třeba přijmout související rizika a správně mezi nimi umět kličkovat.

Krize korporátních dluhů na rozvíjejících se trzích přicházejí a odcházejí, aby se posléze znova vynořily. Dříve v tomto roce investory potrápily obavy z toho, že Fed změní politiku a zvedne sazby, což by vyhnalo americký dolar výš a spolu se slabým globálním růstem a depresí cen komodit by uškodilo společnostem rozvíjejících se trhů, které těžily právě z nízkých úrokových sazeb a nabraly si více půjček, aby jimi zalepily díry ve svých mnohdy chatrných rozvahách.

Globální úrokové sazby se však nadále drží nízko, ceny komodit šly nahoru a ozývají se jasné signály zlepšení růstu HDP na rozvíjejících se trzích jako je Čína, a dokonce, přimhouříme-li oko, i Brazílie či Rusko. Avšak, zatímco podnikové dluhopisy rozvíjejících se trhů vynesly od začátku letošního roku dosud 10 % v kapitálových ziscích, tato rally stojí a padá s určitými politikami centrálních bank. Podle EPFR Global, příliv kapitálu do fondu rozvíjejícího se trhu pokračoval již 11 týdnem v řadě a během minulého týdne činil 528 miliónů USD.  V souvislosti se současnou slabostí na akciových trzích  (MSCI +% EM -4.5% mezi 8.9 a 14.9) zvyšováním výnosů dluhopisů a zvyšující se tržní volatility před rozhodnutím FEDu o úrokových sazbách, značně poklesl kapitálový příliv ve srovnání s minulým týdnem ve výši 1,84 miliardy USD.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.