Cena zlata poroste. Proč a jak nakupovat investiční zlaté mince?

18:10 | wa pe | Diskuze

Zlaté mince by se v dnešní době bezhotovostních plateb, vysokofrekvenčního obchodování v milisekundách a komplexních finančních derivátů mohly zdát jako překonaný pozůstatek minulosti. Podívejte se společně s námi na důvody, proč má i v 21. století smysl držet investiční zlato v této podobě.

Foto: Wealth Rich

 

Mnoho lidí by argumentovalo, že nic se nevyrovná tomu pocitu jistoty, když držíte hmatatelnou zlatou minci ve vlastní dlani, namísto toho abyste hleděli na prchavé jedničky a nuly Vašeho bankovního konta.

Když pomineme fakt, že zlaté mince jsou mnohými ceněny pro své estetické kvality a pojí se s nimi nadšení sběratelů po celém světě, stále si udržují i svou hodnotu jako bezpečný přístav v dobách prudkých výkyvů akciových trhů, celých měnových systémů, společenských i přírodních katastrof.

Výhody, které zlaté mince přinášejí

Zlato a jiné drahé kovy jsou stále součástí každého dostatečně diverzifikovaného investičního portfolia. V situacích, kdy aktiva s průběžným výnosem, například akcie a dluhopisy, klesají se zlato drží takzvaně na svém, případně rovnou roste. Na samém vrcholu hypoteční krize ve Spojených státech v roce 2008 zlato připsalo 5,5 % hodnoty v době, kdy ostatní aktiva ještě marně hledala své dno.

  • Zlato tedy představuje bezpečné ukotvení a stabilitu Vašeho portfolia pro případ bouře. Většina investičních poradců doporučuje věnovat zlatu 5–10% podíl ve Vašem investičním mixu.
  • V historii se zlato osvědčilo jako prověřená hráz proti inflaci a i když se většina centrálních bankéřů dnes obává spíše deflace, ani ona rozhodně neubírá zlatu na hodnotě.
  • Investiční zlato jakožto movitá věc v mnoha zemích nepodléhá zdanění příjmů z kapitálového majetku a za určitých podmínek ani DPH.

Nevýhody zlatých mincí

Podíváme-li se na odvrácenou stranu zlatých mincí, měli by si investoři být vědomi několika věcí.

  • Zlatá mince je hmotný objekt, který samozřejmě může být snadno fyzicky ukraden. Náklady na zabezpečení zlata mohou dosahovat značných výšek a je dobré zvážit, jestli místo slamníku nebude lepší své mince za poplatek svěřit prověřené finanční instituci a jejímu trezoru.
  • Zlato s sebou nepřináší průběžný výnos tak jako akcie, dluhopisy, či nemovitosti, nepočítejte tedy s dividendami ani úroky.
  • Zhodnocení Vaší investice může v závislosti na mnoha tržních faktorech trvat i několik let. V současné době se však zdá, že cena zlata zamíří brzy nahoru. Proč bude cena zlata v budoucnu růst?

Jak koupit zlaté mince

Nebudeme si nic nalhávat, zlato odjakživa přitahovalo i obchodníky, kteří nehrají zrovna férově. Obecně se doporučuje nakupovat zlaté mince, případně jiné investiční zlato od prověřených institucí, spíše než od jednotlivců. Na internetových stránkách České národní banky naleznete seznam registrovaných obchodníků se zlatem v České republice. U právnických osob napoví také snadno dohledatelná délka jejich podnikání a znakem věrohodnosti je i zavedená kamenná prodejna. Na trhu se však můžeme setkat i se stovkami neregistrovaných prodejců, u kterých se vždy pouštíte na více méně nejistou půdu. Snadno se můžete stát, že Vaše mince po zaplacení nedorazí vůbec, nebo se stanete vlastníkem pozlaceného olova či wolframu.

Existuje široká paleta investičních zlatých mincí, jakými jsou například americký Gold Eagle, kanadský Gold Maple Leaf nebo jihoafrický Krugerrand. V případě těch českých si můžete vybrat z nabídky České mincovny, která je výhradním dodavatelem zlatých mincí pro Českou národní banku.

Odlišným případem jsou sběratelské a různé pamětní mince, jejichž cena se odvíjí od mnoha různých faktorů, především od aktuální dostupnosti té které emise, umělecké hodnoty, stáří a historického kontextu ražby. Například svatováclavský dukát vydaný na začátku 30. let má hodnotu jen několik tisíc korun, kdežto stejná mince ražená v roce 1939 Vás přijde i na miliony korun. Jak vidíme, spekulace se sběratelskými zlatými mincemi vyžaduje mnoho znalostí nad rámec běžného investování a pro většinu běžných investorů je spíše nejistá.

Ať už jste fascinováni zlatými mincemi pro jejich vnitřní hodnotu nebo vnější krásu nenechte se jimi příliš unést. Na závěr zopakujeme, že rozumné investiční portfolio obsahuje asi 5–10 % aktiv ve zlatě a i skutečně opatrní investoři nepřekračují podíl 15 % z portfolia.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další peníze

Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Proč teď nekupovat zlatoČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.