Čína znovu dováží uhlí ve velkém. Jeho cena rychle roste

09:50 | wa pe | Diskuze

Čínský námořní import uhlí dosáhl v říjnu rekordních 20,03 milionu tun, uvedla agentura Thomson Reuters. Analytici nejsou jednotní v odpovědi na otázku, dlouho bude zvýšený hlad po uhlí v největším světovém odběrateli trvat.

Foto: Public Domain

Říjnový import je zdaleka nejvyšší od ledna 2015, kdy bylo zahájeno vedení statistiky. Údaje nejsou zcela totožné s těmi, které má k dispozici čínská celní správa a pomíjejí také námořní dovoz ze Severní Koreje stejně jako pozemní import z Mongolska.Přesto se jedná o klíčovou statistiku, která má velkou vypovídací schopnost v otázce stanovování regionálních cen. Ještě v říjnu dosahoval námořní import pouze 17,06 milionu tun, což představuje nárůst za jediný měsíc o 3 miliony tun.

Benchmark australského energetického uhlí, index Newcastle Weekly vzrostl v týdnu končícím 28. října na 105,81 USD za tunu, což je nejvyšší hodnota za posledního 4,5 roku a o 109 % více než na konci minulého roku. V případě benchmarku pro metalurgické uhlí se růst v pondělí zastavil až na úrovni 257,70 USD za tunu, což je asi trojnásobek ceny na konci minulého roku.

Rychle rostoucí cena uhlí sice těší těžařské a obchodní společnosti, znepokojuje však analytiky, kteří nejsou jednotní v odpovědi na otázku, jak dlouhého trvání bude zvýšená cena uhlí ještě mít.

Hlavním důvodem rostoucích cen bylo rozhodnutí čínského vedení razantně omezit domácí těžbu.  V prvních devíti měsících roku omezila Čína ve srovnání s minulým rokem těžbu uhlí o 10,5 % na 2,46 miliardy tun. Ve stejné době se import zvýšil o 15,2 % na 180,18 milionů tun. Zatímco tedy v absolutních číslech Čína letos omezila produkci o 300 milionů tun, zároveň navýšila dovoz o 23 milionů tun. Import tedy pokryl pouze 7,6 % výpadku domácí těžby.

Další vývoj bude podmíněn rychlostí, s jakou se čínským producentům podaří znovu navýšit těžbu, což se již nyní v souvislosti s výzvami úřadů a blížícím se zimním obdobím děje. Čínské úřady navíc pro své domácí producenty nastavily ceny pod aktuálními spotovými cenami na trhu. V případě energetického uhlí s výhřevností 5 500 kcal/kg cena činí 660 jüanů (97,48 USD za tunu). Jakmile Čína navýší vlastní produkci, poklesne cena zahraničního námořního importu, tak aby byl po přičtení cla a nákladů na dopravu znovu konkurenceschopný na čínském trhu.

Jak rychle však může k obnově těžby dojít, není jasné. V případě existujících dolů v provozu může být současné omezení počtu pracovních dnů zrušeno, což povede k okamžitému nárůstu produkce. Hůře jsou na tom doly, kde byla těžba již kompletně ukončena. Resuscitace těchto dolů je finančně nákladná a jejich vlastníci musí nabýt dojmu, že vyšší ceny uhlí se dlouhodobě udrží, pokud mají znovu zahájit těžbu.

Toto se samozřejmě vztahuje i na producenty mimo Čínu, z nichž mnozí se ještě nevzpamatovali z let 2011–2015, kdy se cena uhlí pohybovala na nízkých úrovních, které si vynutily uzavření velkého množství těžebních kapacit. Nyní to vypadá, že těžební společnosti si díky vyšším cenám hojí své finanční rány z uplynulých let, ale se zvýšenými investicemi vyčkávají teprve na dobu, kdy se potvrdí dlouhodobá udržitelnost obnovené těžby.

Cena uhlí tedy zůstane vysoká, dokud trhy nedostanou přesvědčivé signály o dalším vývoji čínské těžby.

 

Zdroj:Reuters
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

USA jsou celosvětově největším dovozcem oceli

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes roste díky uvolnění v obchodních vztazích USA a Číny

Ilustrativní obrázek

Emise uhlíku v EU se loni poprvé po sedmi letech zvýšily

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes klesá v reakci na nepříznivé makroekonomické údaje z ČínyČti více
Ilustrativní obrázek

Co jako první zkontrolovat po přestěhování do nového bytu?

Ilustrativní obrázek

Revoluční energetické tržiště umožňuje obchodovat s elektřinou komukoli

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.