Cena uhlí pro domácnosti před letošní zimou u většiny prodejců mírně vzrostla

12:59 | Redakce W4T | Diskuze

Cena uhlí pro domácnosti před letošní zimou u většiny prodejců mírně vzrostla. Vyplývá to z vyjádření firem, které oslovila ČTK.

Foto: NWR

Prodejci uvádějí, že zájem lidí o koupi uhlí se během let zmenšuje, přičítají to teplejším zimám i přechodem lidí k jiným způsobům vytápění.

"Zdražili jsme o asi 1,5 procenta," řekla ČTK jednatelka společnosti T.U.S. - Třebíčské uhelné sklady Anna Pipalová. Největší zájem podle ní lidé mají o hnědé uhlí a brikety. Hnědé uhlí typu kostka z dolu Bílina firma prodává za 363 korun za metrický cent (q).

Zhruba o dvě procenta zdražil před zimním obdobím Jiří Vidasov, který provozuje sklad ve východních Čechách. Uvedl, že zájem lidí o koupi uhlí výrazně ovlivnily poslední mírné zimy. Vliv podle něj naopak nemají současné rostoucí velkoobchodní ceny černého uhlí. "Lidé v domácnostech topí převážně hnědým uhlím vytěženým z povrchových dolů v České republice. Cenová politika je tak jen a jen na výrobci," uvedl. Nejprodávanější hnědouhelný druh ořech 1 u něj vyjde přibližně na 330 korun/q.

Majitel firmy Palivo Pavlíkov na Rakovnicku Ivo Šarlingr řekl, že prodává asi o 35 procent méně uhlí než před pěti roky. "Lidé topí dřevem, peletami, různými briketami, plynem a využívají nové způsoby vytápění," uvedl. Podotkl, že zákazníci navíc za topení šetří a udržují v domech a bytech nižší teplotu než dříve. Uhlí firma prodává za podobné ceny jako loni, podle druhu mezi 300 až 350 Kč/q.

Podle Zdeňka Jandy, který provozuje uhelný sklad v pražském Braníku, zákazníci s koupí uhlí více než dříve otálejí. "Zásobu na zimu si možná udělají lidé na venkově, u nás si ho kupují doslova na poslední chvíli," uvedl. Ceny nezvýšil, meziroční prodej mu i tak klesl.

Loni na podzim byl v ČR zhruba od září do listopadu nedostatek uhlí pro moderní automatické kotle. Někteří prodejci tak museli dělat pořadníky. Podle Svena Havlíčka z velkoobchodní společnosti SH Stream, která se obchodováním s tuhými palivy zabývá, byl jedním z důvodů nerovnoměrný zájem lidí o koupi uhlí během roku. Upozornil, že prakticky vymizela praxe letní slev uhlí, která vždy ulehčila podzimnímu náporu.

"Mělo to nějakou logiku. Dnes je cena hnědého tříděného uhlí od producentů stejná celý rok, a tak lidé samozřejmě přijdou, až když je zima tady. A náhle, světe div se, uhlí není," uvedl Havlíček. Stav z loňského podzimu se podle něj může vrátit pokaždé, když produkce uhlí z technických nebo geologických důvodů vypadne.

Podle sčítání lidu využívalo v roce 2011 v Česku uhlí k topení 346 tisíc domácností. To je o 40 procent méně než při minulém sčítání v roce 2001. Aktuální počet může být na základě vyjádření prodejců ještě řádově nižší.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Mezinárodní agentura pro energii očekává pomalý růst poptávky po uhlí

Rostoucí cena topného uhlí potěšila těžaře

NAB: Krátkodobý růst ceny koksovatelného uhlí maskuje klesající trend pro uhlí a železnou rudu

Cena koksovatelného uhlí vzrostla kvůli přerušeným dodávkám z Austrálie skoro na 300 dolarů za tunu

Cyklon Debbie silně zasáhl dodávky koksovatelného uhlí – jeho cena prudce stoupá

Spojené státy by se mohly stát větším producentem zemního plynuČti více
Ilustrativní obrázek

Co jako první zkontrolovat po přestěhování do nového bytu?

Ilustrativní obrázek

Revoluční energetické tržiště umožňuje obchodovat s elektřinou komukoli

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.