Cena spotové elektřiny na 10 měsíčních maximech

07:47 | Ka Ří | Diskuze

Dle všeho v důsledku nepříznivého počasí pro producenty elektřiny z obnovitelných zdrojů se cena spotové elektřiny v Německu vyšplhala nejvýše od 25. ledna. Podobný vývoj předvádí ve vleku i cena elektřiny v České republice na Power Exchange Central Europe (PXE).

Foto: public

Bezvětří a pošmourno, kdy sluníčko přes oblačnost se jen těžko prodírá, trápí v posledních dnech vlastníky fotovoltaických a větrných elektráren ve velké části Evropy. Nízká výroba z těchto zdrojů vyhnala ve svém důsledku cenu elektřiny během třech dnů na více než trojnásobek, resp. u některých kontraktů i na pětinásobek.

Zatímco cena elektřiny v Německu pro neděli stála v základním kontraktu necelých 19 EUR/MWh, pro středu 29. listopadu již 71,50 EUR/MWh (1 822 korun). Kontrakt pro špičku (peak) se dostal dokonce na 92,45 EUR/MWh, ceny pro některé jednotlivé hodiny se vyšplhaly dokonce ještě výše. Nejdražší byl kontrakt dodávek elektřiny pro podvečerní čas mezi 17 a 18 hodinou, když se zobchodoval za více než 118 EUR/MWh.

Ve středu uzavřené kontrakty ceny elektřiny pro dnešní den se snížily jen o zhruba 5 % na necelých 68 EUR/MWh v rámci základního kontraktu, resp. kontrakt pro špičku na 87,5 EUR/MWh.

Vývoj spotové ceny elektřiny v Německu za poslední rok

Německo - graf ceny spotové elektřiny 

Zdroj: European Power Exchange – Phelix

Cena elektřiny v ČR

Ceny spotové elektřiny v České republice mají zatím růstový charakter. Pro včerejšek producenti inkasovali za vyrobenou megawatthodinu necelých 68 EUR, pro dnešek pak již přes 73 EUR. Tradičně dražší „peak“ kontrakt se dle dat indexu PXE pro dnešek vyšplhal již na téměř 96 EUR/MWh. V druhé polovině minulého týdne, kdy naopak cena elektřiny klesala se tak pro neděli například „peak“ kontrakt prodával sotva za 18,40 EUR/MWh.

Cena ročních kontraktů

Ceny elektřiny s dodáním pro celý příští rok se drží u svých letošních maxim, když svůj vliv může mít i výše zmiňovaný vývoj posledních dní. Ve vztahu k domácímu energetickému gigantu k tomu analytik Jiří Zendulka zmiňuje: „Cena za megawatthodinu s dodávkou pro ČR pro rok 2018 se na domácí energetické burze drží poslední dny u hladiny 38 EUR. Oproti letošním minimům tak o zhruba 10 EUR výše. Společnost ČEZ by tak nakonec díky tomu měla dále navýšit svou průměrnou prodejní cenu své produkce pro rok 2018 minimálně ještě o 5 %. Ještě ke konci října měl ČEZ totiž předprodáno jen zhruba 80 % své produkce při průměrné ceně 30 EUR/MWh. Tato situace nyní evidentně pomáhá i kurzovému vývoji akcií ČEZ, které ve středu zakončily na 2 letém maximu.“ 

Cena elektřiny v ČR pro příští rok zůstává v regionu střední a východní Evropy nicméně nadále nejlevnější. Dle obchodů na PXE naopak nejvíce zaplatí spotřebitelé v Maďarsku.

Aktuální ceny hlavních kontraktů elektřiny ve vybraných zemích

Ceny elektřiny na PXE 

Zdroj: Power Exchange Central Europe

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Topíte.cz přibírá zkušený tým Rewix Elektro a vstupuje na trh s fotovoltaikou.

Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Odhady výsledků: ČEZ: Vyšší cena elektřiny, meziroční růst

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

Ilustrativní obrázek

Co jako první zkontrolovat po přestěhování do nového bytu?

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktivaČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.