Cena ruské ropy v Evropě v ohrožení. Konkurence na trzích s ropou se vyostřuje

09:51 | wa pe | Diskuze

Rusko se potýká s rostoucí konkurencí na trhu s ropou. Zatímco se většina pozornosti soustředí na Saúdskou Arábii pronikající na evropský trh, ta největší hrozba se skrývá v jiné části Blízkého východu.

Foto: Public Domain


Saúdská Arábie začala vyvážet surovou ropu na tradiční ruské trhy jakými jsou Polsko a Švédsko, ale tyto dodávky od největšího světového vývozce ropy těžko vzrostou na úroveň, která by výrazněji snížila ceny, uvádí texaská konzultační společnost Stratfor. Naopak prudký nárůst íránského exportu v souvislosti se zrušením sankcí by mohl narušit hodnotu ruských dodávek do regionu již v příštím roce, dle KBC Advanced Technologies.

Ostřejší konkurence v Evropě, cílové destinaci skoro 70 % veškerého ruského vývozu ropy, přichází v době, kdy se země již potýká s recesí. Zisky z prodeje ropy a zemního plynu představují asi polovinu veškerých příjmů státu a pokles cen na komoditních trzích ještě zvýraznil dopad mezinárodních ekonomických sankcí uvalených v souvislosti s krizí na Ukrajině. Zvýšení objemu íránského exportu, který by následoval po dohodě se světovými mocnostmi v otázce nukleárního programu země, by mohl situaci ještě zhoršit.

„Východoevropské rafinérie jsou přizpůsobené na zpracování ruské surové ropy, Urals (Russian Export Blend Crude Oil), a nejbližším ekvivalentem je právě íránská ropa,“ uvedl hlavní energetický analytik společnosti Stratfor pro oblast Blízkého východu a jižní Asie Nayebi-Ouskoui. Aby se saúdské dodávky výrazněji podepsaly na snížení cen, „musela by být jejich značná část přesměrována z Asie do Evropy, což se neděje,“ dále prohlásil.
Před zavedením sankcí v roce 2012 putovalo do Evropy přibližně 600 000 barelů íránské ropy denně, tedy asi 17 % jeho celkové produkce. Ministr pro ropu Bijan Namdar Zanganeh uvedl, že jakmile dojde ke zrušení sankcí, bude prioritou National Iranian Oil Co. znovu získat svůj ztracený podíl na trhu bez ohledu na možné dopady na cenu této komodity.

„Írán má k marketingu docela agresivní přístup“ prohlásil v telefonním rozhovoru David Fyfe, vedoucí výzkumu a analýzy trhu obchodní společnosti s ropou Gunvor Group Ltd. „Snaží se znovu dobýt opěrné body, které předtím ztratili.“
Dřívější zákazníci v jižní Evropě již projevili zájem na obnově dodávek íránské ropy. Hellenic Petroleum SA je „v procesu zahájení dialogu s Národní íránskou ropnou společností , stejně jako většina západních společností,“ napsal v emailu Vasilis Tsaitas, mluvčí společnosti. Podle údajů z internetových stránek společnosti provozuje Hellenic Petroleum tři z pěti řeckých rafinérií s celkovou kapacitou 341 000 barelů denně.


Íránská alternativa

„Íránská surová ropa bude určitě znovu alternativou hodnou zvážení,“ pokud budou sankce zrušeny, napsal v emailu Rodriguez-Solano, mluvčí Cia Espanola de Petroleos SAU. Společnost ve Španělsku provozuje tři rafinérie s celkovou kapacitou 520 000 barelů denně.

Dle společností kdysi dodávky z Íránu pokrývaly 30 % potřeb Hellenic Petroleum SA a až 15 % potřeb CEPSA a po uvalení sankcí byly částečně nahrazeny ruským dovozem.

Obnova íránských dodávek do Evropy by vystavila tlaku ceny uralské ropy, ruské hlavní exportní třídy, uvedl Ehsan Ul-Haq, hlavní analytik a konzultant KBC. Ve Středomoří by mohl v příštím roce rozdíl v ceně uralské ropy a regionálního benchmarku datované ropy typu Brent činit 1,50 USD oproti průměrně 80 centům v roce 2015, což by Rusko stálo asi 420 000 USD ztracených příjmů denně, dále uvedl.
Brent byl v 10:51 na ICE Futures Europe v Londýně obchodován o 4 centy výše na 45,85 USD za barel.


Širší dopady

Zatímco ztráta příjmů v jižní Evropě by mohla dosáhnout pouze 153 milionů USD nebo asi 0,4 % ruských předpokládaných příjmů z vývozu ropy a zemního plynu pro tento rok, tak případné rozšíření cenových dopadů na další trhy včetně severozápadní Evropy by znamenalo, že konečné ztráty „by mohly být mnohem vyšší,“ prohlásil Ul-Haq.

Po vstupu Saúdské Arábie na polský trh s ropou ji na konferenci v Moskvě minulý měsíc Igor Sechin, výkonný ředitel největšího ruského producenta ropy Rosněftu OJSC, obvinil z „aktivního dumpingu“ na tradičních ruských odbytištích. Centrální banka Ruské federace ve svém ekonomickém přehledu publikovaném v úterý uvedla, že saúdské dodávky surové ropy do Evropy mohou stát za prohlubujícím se rozdílem v ceně uralské ropy a Brentu v severozápadní Evropě, což představuje „další riziko pro ruský export, zůstatek plateb a především pro ruský rozpočet. “

Avšak zatímco se může největší blízkovýchodní producent připravovat na větší konkurenci v Evropě, zatím nevysílá signály znamenající zásadní expanzi. Dodávky saúdské středně těžké, lehké a velmi lehké surové ropy do Evropy obnášely v červenci 780 000 barelů denně, což představuje pouze malou odchylku od průměru za druhé čtvrtletí, dle dat Mezinárodní energetické agentury. Z dat můžeme dále vyčíst, že Rusko v daném měsíci do Evropy vyvezlo dvakrát tolik uralské ropy.

Saúdskoarabský zájem na rozšíření svého podílu v Evropě zůstane pravděpodobně limitovaný, jelikož Asie stále nabízí lepší ceny a snadnější dopravu, uvedl Ul-Haq.

Íránský plán zvýšení produkce na úroveň před zavedením sankcí znamená, že „bude muset hledat další odbytiště, včetně těch tradičně zásobovaných Ruskem,“ uvedl v emailu Mehdi Varzi, bývalý íránský diplomat a ředitel konzultační společnosti Varzi Energy Ltd.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.