Cena ropy sto dolarů za barel zůstane podle analytiků z Wells Fargo pouhým snem

19.06.2017 08:16 | Ne Ro | Diskuze

Podle analytiků z Wells Fargo nelze očekávat, že se cena ropy v dohledné budoucnosti vyšplhá do trojciferné výše.

Foto: Paul Lowry

Sto amerických dolarů za barel ropy zůstává snem trhu, který trpí masivní nadprodukcí. Globální těžaři ropy zastávají názor, že by cena ropy neměla klesnout pod 40 USD - 50 USD za barel. Je třeba ovšem podotknout, že je pro ně poměrně obtížné udržet svou produkci na uzdě. Především Spojené státy produkují víc ropy v současné době, kdy se cena ropy WTI se pohybuje okolo 45 USD, než kolik produkovaly v červenci 2014, kdy se cena ropy pohybovala okolo 100 USD za barel. Graf z Wells Fargo zobrazuje, že se produkce ropy a kapalných paliv ve Spojených státech nachází okolo 15,5 miliónů barelů denně. Přitom v polovině roku 2014 byla jen něco málo nad 14 milióny barelů.

Zdroj: Bloomberg, EIA, Wells Fargo

Jaký bude další pravděpodobný vývoj cen ropy?

Analytici z Wells Fargo si myslí, že ceny ropy nedosáhnou ani úrovně 80 USD za barel do doby, dokud světoví ropní producenti nezastaví nadprodukci. Stále znovu a znovu slýcháme, jak se špičky dohodly na masivním omezení ropné produkce, nicméně faktická skutečnost dokládá zcela jiný obrázek: Nadprodukce je omniprezentní. A čím déle ceny ropy setrvají v nízkých hodnotách či v určitém pásmu, tím obtížnější pro ně pak bude posílit nad úroveň 60 USD za barel. Faktem totiž zůstává, že náklady na těžbu zaznamenaly od roku 2014 obrovský pokles. Důsledkem tohoto vývoje je, že v současnosti je těžba zisková i při nízkých cenách ropy pro daleko víc ropných hráčů, než byla v nedávné minulosti.

Je třeba si uvědomit ještě další aspekt: Pokaždé, kdy se ceny ropy vyšplhají nad 60 USD, okamžitě je tu i pokušení produkovat víc, než je třeba. Všichni ropní producenti jsou hnáni ziskem a vyšší cena ropy znamená vyšší zisky. A mimoto, ekonomika a sociální systémy některých zemích jsou těžce závislé na tržbách z ropy. Nemohou ji postrádat.

Vzhledem ke všemu výše řečenému se analytici z Wells Fargo domnívají, že v několika příštích letech nelze očekávat růst ceny ropy WTI k 100 USD za barel. Daleko pravděpodobnější podle analytiků je, že se cena ropy bude zmítat v pásmu 30 USD až 60 USD. Je zde ale možnost, že koncem letošního roku se cena ropy WTI octne někde mezi 37 USD - 43 USD. A pokud by toto nastalo, analytici z Wells Fargo by to považovali za býčí signál v krátkodobém horizontu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

WSJ: CEO Chevronu odstoupí v září

Americké akciové indexy výrazně oživily

Pět faktorů, které mohou v nejbližší době ovlivnit cenu ropy

Cena ropy dál narůstá

Eni očekává, že v příštích čtyřech letech navýší své potvrzené zásoby o 2-3 miliardy barelů ropy

Evropské akcie by letos investor opomenout nemělČti více

GE a ABB obnovily rozhovory o prodeji divize průmyslových řešení

Reuters: Audi zamíchá se složením vedení společnosti

Americké akcie dnes oslabily. Trhy znejistěly po výrocích Donalda Trumpa

Chytrý reproduktor Google Home už umí nakupovat v obchodech Wal-Mart

Globální trh s polovodičovými součástkami letos poroste o 17 %, tvrdí výzkumná zpráva

Kam nyní zamíří měnový pár NZD/USD podle forex analytiků NAB?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.