Cena ropy se do konce roku 2016 zvýší o 50 %, část 2

16:38 | Miloš Kotek | Diskuze

 

Pokles v produkci

V minulém týdnu se zhodnotila cena WTI a Brent o 4,4 a 8 % v důsledku spekulací, že Rusko a OPEC se budou dohadovat o omezení produkce.

Cenu ropy by měl povzbudit pokles nadprodukce, takže by se měla začít vyrovnávat nabídka a poptávka. Analytik Jeff Currie ze společnosti Goldman Sachs uvedl 15 ledna, že americká produkce ropy dosáhla v červnu rekordní úrovně na hodnotě 9,61 miliónů barelů ropy denně. Agentura EIA uvádí, že produkce v USA bude během prvních tří měsíců tohoto roku na úrovni 9,11 miliónů barelů ropy denně a může klesnout na průměrnou hodnotu 8,49 miliónů barelů během čtvrtého čtvrtletí tohoto roku.

Pokles nadprodukce

„V druhé polovině roku uvidíme vyšší cenu ropy“ společně s „poklesem nabídky a růstem poptávky,“ řekl televizi Bloomberg Bob Dudley, vrchní provozní manažer společnosti BP. Trh s ropou zůstane v první polovině tohoto roku „nepřehledný a volatilní. Denní přebytek těžby v současnosti dosahuje 1 milión barelů ropy,“ dodal Dudley.

Světový přebytek nabídky v minulém roce odpovídá za30 % pokles ropy WTI a 35% pokles ropy Brent. Americká produkce rostla k rekordním úrovním a státy organizace OPEC odmítly snížit těžbu, aby si udržely celosvětový podíl na těžbě ropy.

„Chceme vidět pokles produkce a ta zřejmě zasáhne těžbu ropy v USA,“ řekl v rozhovoru pro televizi Bloomberg Dominic Schnider, vedoucí komoditního výzkumu pro oblast Asie a Pacifiku ze společnosti UBS v Hong Kongu. Schnider na začátku tohoto roku správně předpověděl, že cena ropy poklesne na 30 dolarů za barel. „Pořád zde existuje nadprodukce ropy,“ dodal.

Snižování ratingu

Společnost Natixis snížila své odhady cen ropy pro roky 2016, 2017 v důsledku obav z nástupu Íránu na světový trh s ropou v důsledku ukončení ekonomických sankcí. Také stabilizace vlády v Lybii může přinést na světový trh další ropu. Pařížské banky odhadují, že cena ropy WTI ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku se bude průměrně pohybovat na úrovni 38 dolarů. V průzkumu agentury Bloomberg jsou to nejnižší hodnoty. I když agentura EIA odhaduje pokles produkce OPEC, analytici v Paříži očekávají, že „na ropném trhu stále bude nadbytek produkce.“

Pokles cen ropy donutil společnost Exxon Mobil snížit rozpočet na těžbu na nejnižší úroveň za posledních 10 let. Agentura Standard & Poor’s poprvé po třiceti letech snížila rating společnosti Chevron. Agentura také snížila rating společnosti Royal Dutch Shell v důsledku dluhového zatížení na nejnižší hodnotu od začátku sledování v roce 1990.

„Existují náznaky, že nabídka a poptávka se ke konci roku začnou vyrovnávat,“ prohlásil na konferenci v Londýně 25. ledna 2016 hlavní představitel OPEC, Abdalla El-Badri. Světová poptávka po ropě by měla vzrůst o 1,3 miliónů barelů ropy denně, světová nabídka by měla poklesnout o 600 tisíc barelů ropy denně.

Ruská produkce

Produkce ropy Ruska, které zápolí se Saudskou Arábií by měla v tomto roce klesnout o 150 tisíc barelů ropy denně, neboli o 1,3 %. Tvrdí to analyltik Neil Beveridge ze společnosti Sanford C. Bernstein. Země dosáhla v lednu rekordní postsovětské produkce, když se těžba zvýšila o 1,5 % z loňské výše 10,878 milionů barelů ropy denně.

Pierre Andurand, zakladatel společnosti Andurand Capital Management, která spravuje majetek ve výši 615 miliónů dolarů, odhaduje růst ceny na 50 dolarů za barel.

Zotavení cen ropy v jednotlivých čtvrtletích tohoto roku

Zdroj: Bloomberg

 

Cena ropy kolísá, ale pokud nakoupíte prosincový kontrakt WTI na rok 2016 pod 40 dolary, měli byste do vydělat protože koncem roku by měla cena kontraktu dosáhnout 48 dolarů za barel. Tvrdí Mark Keenan, vedoucí komoditního výzkumu pro Asii společnosti Societe Generale v Singapuru. „Existují zde významné náznaky, že těžba ropy z břidlic projde v druhé polovině roku útlumem.“

„Kombinace pokračující poptávky a poklesu produkce ropy z břidlic v USA pomůže podpořit cenu ropy tak, aby byla schopna opět začít růst směrem k úrovni mezi 40 až 50 dolary ke konci roku,“ tvrdí Ole Hansen, hlavní komoditní stratég společnosti Saxo Bank.

 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.4.2019

Ilustrativní obrázek

Čínští představitelé představili další plány na podporu své ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ropa skokově posiluje po dosažení dohody kartelu OPEC s nečleny o snížení těžby o 1,2 mil. barelů

Ilustrativní obrázek

Evropské energetické akcie ožívají

Ilustrativní obrázek

Americké akcie na začátku páteční seance klesajíČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.