Cena kobaltu dosáhla svého desetiletého rekordu. Nahoru ji žene rostoucí poptávka a omezená produkce

18:27 | wa pe | Diskuze

Cena kobaltu dnes stoupla na nové desetileté maximum nad 44 dolary (970 Kč) za libru (0,45 kg). Kobalt se v posledních letech stal synonymem pro elektrické vozy, kde se používá v dobíjecích lithium-iontových bateriích, nově ho však ženou vzhůru snižující se dodávky a vysoká poptávka z tradičních sektorů, jako jsou výrobci motorů letadel, píše agentura Reuters.

Ilustrativní obrázek
Foto: fdecomite

Od ledna se cena kobaltu zvýšila o téměř 20 procent. Proti prosinci 2015 je nyní cena čtyřnásobná. Kobalt je vedlejším produktem při zpracování rud mědi či niklu. Používá se při výrobě vysoce legovaných slitin, které se vyznačují odolností vůči vysokým teplotám a korozi a používají se třeba v turbínách, kosmických raketách, raketových motorech a elektrárnách.

Podle analytiků nelze ignorovat současnou vysokou poptávku od tradičních zájemců zvláště v době, kdy klesá produkce. Obavy o dodávky posílil lednový cyklon na Madagaskaru, který přerušil těžbu v místním dole Ambatovy.

Podle analytika společnosti CRU George Heppela problém na trhu vře již nějakou dobu. "Růst poptávky po metalurgickém použití, jako v letectví a protetice, je solidní. Trh s kovem zůstane v deficitu mnoho let, dokud neuvidíme vyšší kapacitu rafinérií. V několika rafineriích jsme viděli snížení produkce," prohlásil Heppel.

Podle odhadů společnosti Darton Commodities celkové dodávky kobaltu na trh loni klesly o 3000 tun, tedy 8,7 procenta. Letos konzultační firma Roskill očekává malý přebytek, v příštím roce však opět schodech 1200 tun. Většina nové produkce je však podle zdroje od jednoho z producentů zaměřena na elektrické vozy, které zatím nemají problémy s jeho nedostatkem.

Vysoce legované slitiny se na celkové poptávce po kobaltu podílejí zhruba polovinou. Zdroje z odvětví upozorňují, že nedostatek kobaltu je způsoben také nižší kvalitou slitin, které jdou do šrotu nebo se vrací. Běžně může slitina obsahovat polovinu nového kovu a polovinu získaného ze šrotu, nyní se však musí používat více nového kovu, protože recyklace není dostatečně rychlá.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lithiový trh ovládne silný gigant se 70% podílem produkce

Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

IEA: Počet elektromobilů loni vzrostl o 57 procent na 3,1 milionu

Ilustrativní obrázek

First Cobalt koupí firmu U.S. Cobalt

Ilustrativní obrázek

Cena kobaltu se vyšplhala na nejvyšší hodnotu od roku 2008 a dále poroste

Ilustrativní obrázek

Demokratická republika Kongo chystá nový těžební zákon, zvýší poplatky za těžbu kobaltuČti více
Ilustrativní obrázek

Staropramen slaví Dny českého piva po smíchovsku.

Ilustrativní obrázek

Čína hodlá zrušit cla na část dovozu sójových bobů a vepřového masa z USA

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 12.9.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.