Celosvětový růst počtu lyžařů vede k navyšování investic provozovatelů alpských středisek

16:16 | E V | Diskuze

Po třech letech poklesu celosvětového počtu lyžařů nyní podle společnosti Savills jejich počet již druhým rokem opět roste.

Ilustrativní obrázek
Foto: Travelmag.cz

V lyžařské sezóně 2017/18 navštívilo lyžařské areály na 350 milionů lyžařů. Způsobeno to je především rostoucími investicemi provozovatelů lyžařských středisek do otvírání nových lyžařských vleků, využívání zasněžovacích technologií, které mají zajistit dostatek sněhu, a budování nových rezidencí, hotelů a zařízení pro volný čas na podporu cestovního ruchu, jak se uvádí ve zprávě Ski Report 2019/2020. Tyto investice jsou nyní nejpatrnější v Alpách, kde se v minulé sezóně otevřelo více než 100 nových lyžařských vleků a podobný počet bude otevřen také pro sezónu 2019/20.

Ačkoliv nárůst celosvětového počtu lyžařů je do značné míry způsoben i nárůstem turistů z Číny, tento přínos není limitován pouze na asijsko-pacifický region. V meziročním srovnání počet lyžařů v Alpách rostl také v sezóně 2017/18.

Za největší lyžařskou oblast v počtu návštěv jsou však s více než 54 miliony návštěv ročně považovány USA. Pokud ale bereme v úvahu rozlohu lyžařské oblasti, vyhrávají Alpy (zahrnující osm alpských zemí, tedy Francii, Švýcarsko, Monako, Itálii, Lichtenštejnsko, Rakousko, Německo a Slovinsko), přičemž Francie a Rakousko jsou co do počtu návštěv druhým a třetím státem s nejvyšším počtem lyžařů.

Rakousko přitahuje největší počet lyžařů ze zahraničí, a to jak v absolutních číslech, tak v podílu na celkových návštěvách, přičemž 66 % lyžařů přijíždí ze zámoří. Podle Laurenta Vanata utratili rakouští provozovatelé středisek od roku 2000 za nové vleky a jejich opravy více než 7 miliard eur. Poměrně vysoký podíl lyžařů ze zahraničí přitahují i další střediska v Alpách. Do Švýcarska přichází ročně 46 % lyžařů ze zahraničí, do Itálie 35 % a do Francie 27 %. Roční počet lyžařů, kteří navštíví česká lyžařská střediska, je 5,8 milionu, kdy zhruba třetinu tvoří zahraniční návštěvníci.

Lyžařský průmysl celosvětově čelí několika výzvám, například globálnímu oteplování či nižší lyžařské aktivitě mezi mladšími generacemi, stejně jako narůstajícímu věkovému průměru populace vyspělých zemí. „Naše odvětví se neustále přizpůsobuje, a pokud chceme zajistit, aby lyžařská střediska zůstala vůči těmto změnám odolná, budou nutné další investice,“ říká Sophie Chick, vedoucí oddělení celosvětového výzkumu společnosti Savills.

Protože je odolnost střediska klíčem k jeho úspěchu, zavedla společnost Savills tzv. index odolnosti lyžařského střediska (Ski Resilience Index), který se nyní používá třetím rokem a hodnotí 56 lyžařských středisek po celém světě podle pěti klíčových kritérií: sněhové srážky, spolehlivost, délka sezóny, nadmořská výška a teplota. V uplynulých třech letech  se pravidelně o nejvyšší příčky dělí šest stejných lyžařských středisek – Zermatt (Švýcarsko), Saas-Fee (Švýcarsko), Breuil-Cervinia (Itálie), Vail (USA), Aspen (USA) a Obertauern (Rakousko). Mezi dva největší skokany v indexu patří střediska Andermatt ve Švýcarsku, které ze 45. místa v roce 2017 postoupilo na sedmé, a Obergurgl v Rakousku, které od roku 2017 přeskočilo 21 středisek až na 11. místo. V Rakousku nyní využívají na více než 60 % sjezdovek zasněžovací technologie, kdy výše investic do těchto technologií od roku 2008 činila v průměru 130 milionů eur ročně.

 

Savills - Index odolnosti lyžařských středisek 2019/2020

  

Zdroj: Průzkum trhu spol. Savills

 

Ceny prémiových alpských nemovitostí

Nejvyšší příčku v cenách nemovitostí zaujalo středisko Courchevel 1850 se svými 23 030 eury za metr čtvereční, přičemž loni se umístilo na třetím místě. Naproti tomu Aspen (20 509 eur) a Val d'Isere (20 260 eur), loňský vítěz, klesly na druhé a třetí místo. Verbier (20 083 eur), které skončilo na čtvrtém místě a jen o kousek porazilo Andermatt (17 285 eur), je nejdražším švýcarským střediskem.

„Mnoho francouzských středisek zaznamenalo v posledních pěti letech mimořádný nárůst cen, což bylo ovlivněno dvěma silnými lyžařskými sezónami a pokračujícími investicemi do infrastruktury. Ceny ve Val d'Isere se v tomto období prakticky zdvojnásobily,“ říká Jeremy Rollason, vedoucí projektu Savills Ski.

Na druhém konci cenového žebříčku jsou Bad Gastein (3 178 eur za metr čtvereční) a La Plagne (4 750 eur), coby nejlevnější střediska s ohledem na ceny nemovitostí. Je také zajímavé, že střediska Breuil-Cervinia (6 173 eur) a Saas-Fee (8 402 eur), které se v indexu odolnosti umístily na vyšších příčkách, si na cenové stupnici nemovitostí vedou o poznání hůře.

Zdroj:Marcela Rytířová, Savills CZ s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Meteorologové i české skiareály hlásí velmi dobré podmínky pro lyžování

Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývojeČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.