Celosvětové prodeje diamantových šperků v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o sedm procent

Zájem o klenoty spřírodními diamanty roste. Podle společnosti Alrosa, největšího světového těžaře diamantů, globální prodeje v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 7 %. Evropští klenotníci zaznamenali nárůst tržeb o 14 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Největší české klenotnictví ALO diamonds zase hlásí za letošní první čtvrtletí 24% meziroční nárůst prodejů šperků, z nichž je většina diamantových. Důvodem je především rostoucí obliba investičních klenotů.

Evropský trh si polepšil o 14 %

Prodeje šperků s diamanty podle Alrosy v Severní Americe (USA a Kanada) vzrostly o 5 %. Tento region se přitom vroce 2017 podílel na celosvětových prodejích více než z poloviny (53 %). Prodeje vAsii a Tichomoří, které vloni tvořily 20% celosvětový podíl, vzrostly o 11 %. A topředevším díky Číně, Hongkongu a Jižní Koreji, kde za větším odbytem stál zvýšený výskyt turistů. Prodeje vIndii zůstaly zhruba na stejné úrovni, zatímco tržby v Evropě měřené americkým dolarem meziročně vzrostly o 14 %, zejména díky posilujícímu euru. Prodeje v Japonsku vzrostly o 7 %. Údaje Alrosa zveřejnila na základě informací od prodejců a národních statistik.

Historický rekorda pozornost upřená k Číně

Nálada v diamantovém průmyslu je optimistická jak na straně těžařů, tak i analytiků a klenotníků. „Důvodem je v první řadě skutečnost, že minulý rok se na celém světě zobchodovaly diamantové šperky v hodnotě 82 miliard dolarů, což je doposud historicky nejvyšší hodnota. Dalším důvodem jsou nejpozitivnější ekonomická očekávání analytiků na čínském trhu za posledních 20 let,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který s diamanty na světových burzách obchoduje již déle než 20 let, a dodává: „K Číně, která je po Spojených státech druhým největším odbytištěm klenotů s diamanty, upírají pozornost všichni velcí obchodníci s diamanty. Posilující střední třída zde šperky nakupuje stále více a tento trend by zde měl v nadcházejících letech pozitivně ovlivňovat celkový odbyt. Podobná situace je i v Indii.“

Největší české klenotnictví hlásí o 24 % vyšší tržby

Největší české klenotnictví ALO diamonds, které je zároveň největším tuzemským prodejcem diamantových klenotů, zaznamenalo v prvním čtvrtletí tohoto roku nárůst tržeb za šperky o 24 % oproti stejnému období minulého roku. „Za zvýšenými prodeji šperků stojí hlavně nákupy klenotů za účelem dlouhodobé investice. Zejména právě diamantů, protože klasické investiční nástroje velkou část Čechů zklamaly. Výhodou nejvzácnějších přírodních kamenů je, že jejich hodnota dlouhodobě roste, protože jejich množství je na naší planetě omezené a hledání nových nalezišť je velmi obtížné,“ dodává Alojz Ryšavý.

Zdroj:ALO diamonds
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Dobrý den, moc zajímavý článek. Také zvažuji investici do diamantového šperku. Dokázal by mi ale někdo odpovědět, jakto že se ceny diamantů stejných kvalit u českých prodejců tak výrazně liší? Pokud porovnám ceny např. na www.vvdiamonds.cz s ostatními značkami jsou to i vyšší tisíce, jakto?
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Těžební společnost De Beers spouští iniciativu, která má zajistit etický původ diamantů

Ilustrativní obrázek

Šperkařské firmy chtějí prorazit v Číně u úspěšných žen

De Beers hlásí nižší prodeje diamantů kvůli dřívějšímu termínu indického svátku Diwali

De Beers chce zpět nalákat bohatou klientelu

Horníci v Lesothu objevili dva diamanty o velikosti více jak 100 karátů

Osisko Gold kupuje portfolio produkce vzácných kovů společnosti Orion Mine za 1,125 miliardy CADČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.