Celoevropský průzkum: Tři čtvrtiny Čechů ušetří každý měsíc alespoň nějaké peníze

10:53 | S L | 4 komentáře / 4 nové

Necelé tři čtvrtiny (72 %) českých obyvatel dále tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň určitou část peněz.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Naopak úvahu o přestěhování do jiné země z důvodu tíživé finanční situace uvádí 8 % Čechů. Vyplývá to z nové Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2018, kterou pro Českou republiku z evropského reportu každý rok zpracovává společnost Intrum, a kterého se zúčastnilo 24 698 spotřebitelů ze 24 zemí Evropy.

Česká republika je v evropském srovnání těsně za Švédskem, zemí s nejvyšším podílem spořivosti a hospodárnosti. Zatímco v severské zemi je schopno každý měsíc ušetřit určitou částku 74 % obyvatel, měsíční úsporu u nás uvádí 72 % obyvatel. Obě tyto hodnoty jsou vysoko nad evropským průměrem, který v letošním roce činí 59 %. Průměrnou částkou, kterou je schopen každý měsíc obyvatel České republiky ušetřit, je 4 004 Kč, přičemž celkem 76 % Čechů si úspory dává stranou v první řadě kvůli nečekaným výdajům. Mezi další důvody spoření patří cestování (37 %), ztráta zaměstnání (28 %) anebo podpora dětí a vnoučat.

Z důvodu nepříznivé finanční situace či za vidinou lepšího výdělku zvažuje přestěhování do zahraničí pouhých 8 % českých respondentů, přičemž evropským průměrem je hodnota 18 %. Takto nízký podíl byl zaznamenán pouze u našich jižních sousedů v Rakousku, kde se podíl respondentů uvádějících tuto skutečnost rovná také 8 %. „Výsledky našeho průzkumu zcela jednoznačně prokazují pozitivní trend růstu české ekonomiky, který je podpořen již známým faktem o dobré platební morálce Čechů v případě hrazení svých závazků. Dalším důkazem je nesporně nejnižší podíl respondentů s chutí vycestovat za prací a lepšími podmínkami do zahraničí. Zároveň se pozitivně projevuje tradiční spořivost, dle výsledků průzkumu jsou Češi v tomhle ohledu evropskou špičkou. Zajímavým zjištěním je rostoucí zájem o moderní platební metody, kdy 40 % českých respondentů uvedlo, že nákupy online jsou u nich prioritou.“ uvádí Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum.

S názorem, že česká ekonomika je na vzestupu, souhlasí aktuálně 46 % obyvatel naší země. V současnosti se jedná o nejvyšší podíl respondentů s takovým ekonomickým optimismem ze všech dotazovaných evropských zemí. S růstem ekonomiky se v celoevropském průměru ztotožňuje pouze každý třetí Evropan (30 %). Podle průzkumu nemá svou finanční situaci pod kontrolou pouze jeden z deseti Čechů (11 %). To představuje nejnižší podíl respondentů ze všech dotazovaných evropských zemí. I zde je na tom Česká republika v otázce finančního vyžití nejlépe ze všech evropských respondentů zahrnutých do průzkumu. Pro srovnání, evropský průměr všech evropských respondentů uvádějících, že nemají svou finanční situaci pod kontrolou, činí 18 %.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Mohu vám doporučit super srovnávací portál, který jsem sám několikrát využil https://www.usetreno.cz/, když si vyberete lepšího dodavatele, než máte, tak vám přechod na nového zařídí.
Dokážete mi prosím poradit dobrý srovnávací portál pro vyhledání nejvýhodnějšího dodavatele energií?
Pokud chcete nejvýhodnějšího dodavatele energií, tak doporučuji se podívat ně některý ze srovnávacích portálů, kde můžete najít nejvýhodnějšího dodavatele energií do vaší domácnosti.
Dobrý den, prosím poradíte mi jak co nejvíce v domácnosti ušetřit? například za energie? od koho se vyplatí?
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum ING Bank: Češi si nejčastěji šetří na nevýhodných běžných účtech a mnohdy utrácejí bez rozmyslu

Ilustrativní obrázek

Polovina Čechů očekává, že si letos finančně polepší. Budou si také více spořit?

Ilustrativní obrázek

Inflace se vrátí dvě desetiny procentního bodu nad 2% cíl ČNB

Ilustrativní obrázek

Bohatství českých domácností je historicky největší: berou si nové půjčky, vzorně je splácejí a k tomu dokáží ještě více peněz ušetřitČti více
Ilustrativní obrázek

Evropský akciový index STOXX 600 roste na nejvyšší úroveň od 28. září 2018

Ilustrativní obrázek

10 vlastností dobrého investora podle Michaela J. Mauboussina (2. díl)

Ilustrativní obrázek

Čerpacích stanic je nejvíc za posledních 12 let. Přibývají hlavně plničky CNG

Ilustrativní obrázek

9. ročník ve znamení obchodních systémů a strategií

Americké indexy v pondělí uzavřely v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.