Čeká akcie v USA příslovečný květnový výprodej? Fenomén slabého května by se mohl letos vrátit

14:10 | wa pe | Diskuze

Akcie na trzích v USA vstupují v květnu do svého historicky slabšího údobí roku. Je načase uzavírat své pozice, nebo se vyplatí zatnout zuby a vydržet?

Foto: OpenClipartVectors

I makléři na Wall Street mají svá pořekadla, mezi jedno z těch známějších patří volně přeloženo „v květnu prodej a utíkej.“ Z historické perspektivy je rozmezí květen – říjen na akciových trzích nejslabší údobí roku. Dow Jones Industrial Average v těchto měsících od roku 1950 v průměru dosahuje růstu pouze 0,3 %, což jen těžko obstojí ve srovnání s měsíci listopad – duben, kdy se může pochlubit průměrným růstem 7,5 %.

Jak však nedávno poznamenal ekonomický novinář Carl Quintanilla ze CNBC, v posledních letech se akcie těmto dlouhodobým statistikám úspěšně vzepřely. V období od 1. května do 1 června se v roce 2015 držel index S&P 500 takzvaně na svém s růstem 0,1 %, avšak jen rok předtím vzrostl za stejný měsíc o 2,1 % a v roce 2013 to bylo v březnu dokonce o 3 %. Pokud si stanovíme časové rozpětí od 1. května do 1. listopadu, pak index S&P 500 připsal v posledních třech letech v průměru 5,7 %, což je výrazně výše nad dlouhodobým průměrem.

Pohled na trh s opcemi dává tušit, že fenomén slabého května by se mohl letos vrátit.  Jedním z možných způsobů jak na květnovém výprodeji vydělat je nakoupit calls s expirací 27. května a/nebo calls s expirací 30. května na  iPath S&P 500 VIX Short Term Futures TM ETN (VXX) navázaném na takzvaný index strachu VIX.  Jako zajištění je možné nakoupit upside call opce na SPDR S&P 500 ETF Trust  (SPY).

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.