Bývalý předseda Rady guvernérů Fedu B. Bernanke: Výnosová křivka ztratila svoji signalizační roli

17:31 | Redakce W4T | Diskuze

Bývalý předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke říká, že výnosová křivka ztratila kvůli centrálním bankám svoji signalizační roli. Proto podle něho hrozba inverzní výnosé křivky jakožto signál přicházející recese dnes nemusí platit.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Bernanke o inverzní výnosové křivce

Bývalý předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke se včera vyjadřoval k čím dál diskutovanějšímu tématu zplošťující se výnosové křivky. Bernanke řekl, že považovat zplošťující se výnosovou křivku za signál přicházející recese, může být chybným uvažováním.

Inverzní výnosová křivka, při které dochází k situaci, kdy se krátkodobé úrokové sazby dostanou výše než ty dlouhodobé, je často považován za signál recese. V posledních 50 letech se výnosová křivka dostala do inverzního tvaru před každou hospodářskou recesí. 

Centrální banky a tržní distorze

Ben Bernanke však v souvislosti s těmito varovnými prohlášeními upozorňuje na fakt, že podle něho v současné chvíli žijeme ve světě, kde výnosová křivka ztratila výraznou část své signalizační role, kterou se v dekádách minulých vyznačovala. Důvodem je podle bývalého předsedy Rady guvernérů vliv centrálních bank, které svými opatřeními po finanční krizi způsobily tržní distorze. Bernanke konkrétně hovoří o tom, že signalizační role výnosové křivky byla zakryta distorzemi z titulu regulatorních změn na kapitálových trzích a kvantitativním uvolňováním. Známý ekonom tyto věty pronesl v rozhovoru s bývalými americkými ministry financí Hankem Paulsonem a Timothy Geithnerem, ve kterém se věnovaly tématu lekcí z dob finanční krize. Podle Bena Bernankeho ukazují veškerá přicházející data na silnou kondici americké ekonomiky.

Zmenšující se spread mezi desetiletým a dvouletým výnosem amerických bondů; Zdroj: St. Louis Fed

V posledních týdnech se množí komentáře členů Fedu o tom, že by FOMC mělo přestat se zvyšováním úrokových sazeb, aby se výnosová křivka nepřehoupla do inverzního tvaru, což by mohlo vytvořit nedůvěru v budoucí vývoj na finančních trzích. Hlavním zástupcem těchto hlasů je prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari.

Naposledy byla výnosová křivka inverzní právě za Bernankeho

Naposledy se výnosová křivka ve Spojených státech přetočila do inverzního tvaru právě za dob předsednictví Bena Bernankeho, konkrétně na startu roku 2006. Fed posléze pokračoval ve zvyšování úrokových sazeb až do června téhož roku. Sazby pak začal snižovat až o více než rok déle, v září 2007.

Nový normál bilance Fedu

Bernanke také v diskuzi upozornil na to, že investoři by neměly očekávat, že postupná redukce bilance Fedu bude probíhat výrazněji svižným tempem. Nový normál pak podle bývalého předsedy bude také výrazně výše, než tomu bývalo před finanční krizí, kdy bilance americké centrální banky činila 800 miliard dolarů. Podle Bernankeho se novým normálem stane hranice kolem 3000 miliard dolarů. Ostatně podobně situaci komunikují i sami zástupci centrální banky.

Paulson, Bernanke a Geithner

Regulace a stabilita finančního sektoru

Spolu se dvěma bývalými ministry financí se posléze Bernanke shodl na tom, že Evropa podle jejich názoru udělal po finanční krizi málo k tomu, aby učinila vhodnými regulacemi finanční sektor vhodnými regulacemi stabilnější. Pozastavovali se také nad problémy některých evropských bank, od těch italských až po Deutsche Bank. V USA je podle nich v současné chvíli finanční systém právě díky pokrizovým regulacím stabilnější než před rokem 2007.

Geithner, Bernanke i Paulson však kritizovali to, že Kongres uzmul Fedu a ministerstvu financí některé nástroje, které byly použity při finanční panice v letech 2008 a 2009. Podle T. Geithnera má sice USA v současné chvíli díky obraným mechanismům stabilnější finanční systém, avšak regulatorní instituce disponují slabším setem nástrojů, pomocí kterých by se mohly vypořádat se silnou finanční krizí. Geithner připomněl, že rok 2008 podle něho názorně ukázal, jak nebezpečné může být nemít ve vhodný čas potřebné nástroje k řešení finanční paniky. Bernanke a Paulson pak upozorňovali na fiskální expanzi americké vlády v časech, které pro podobné kroky nejsou nejvhodnější. Současná konjunktura by podle nich měla vést k naprosto odlišným fiskálním krokům a snahu o řešení amerického státního dluhu.

 

Zdroj: The Financial Times

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.4.2019

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - dluhopisy a měny

Ilustrativní obrázek

Evans z Fedu by preferoval ponechání sazeb na stávajících úrovních až do podzimu 2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k začínající výsledkové sezóně na akciových trzíchČti více
Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po Velikonocích oslabila pod taktovkou rakouských emisí

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.