Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

14:52 | E V | Diskuze

Podle večerních agenturních zpráv (Reuters, ČTK) bulharský antimonopolní úřad povolil prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou společnosti Eurohold.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Samotná firma Eurohold tuto informaci potvrdila. ČEZ zatím oficiální stanovisko nevydal, podle mluvčí Alice Horákové ČEZ vyčká na to, až úřad vydá písemné vyhotovení o svém rozhodnutí. Dalším krokem je pak odsouhlasení transakce ze strany bulharského energetického regulátora.

I když ještě není transakce oficiálně schválena a ukončena, tak se zdá, že rozhodnutí antimonopolního úřadu definitivně odblokovává dlouhotrvající proces divestice bulharských aktiv.

Již letos v červenci do dané záležitosti zasáhl správní soud, který zrušil (napadnul) loňské rozhodnutí tamního antimonopolního úřadu blokující prodej aktiv. Je patrné, že úřad se už proti zásahu správního soudu neodvolal a nyní tedy dává zelenou k uskutečnění transakce.

Její cena by měla činit 335 mil. EUR (dle aktuálního kurzu se jedná o cca 9,2 mld. Kč, cca 17 Kč na akcii). To znamená, že by mělo jít o stejnou cenu, jež byla dohodnuta mezi ČEZem a Euroholdem v červnu 2019.

Byť červencové rozhodnutí správního soudu dávalo jistou naději na odblokování prodeje bulharských aktiv, samotný ČEZ se již stavěl po předešlých zkušenostech s tamními úřady k celé záležitosti spíše rezervovaně a očekával další procesní překážky zabraňující divestici. I my jsme v našich dosavadních predikcích počítali s příspěvkem bulharských aktiv, jež v loňském roce generovaly do EBITDA 1,9 mld. Kč (letos očekáváme i přes koronavirovou krizi díky vydařenému prvnímu pololetí obdobný hospodářský výsledek), minimálně i v roce 2021.

Dnešní rozhodnutí antimonopolního úřadu tak vnímáme jako poměrně překvapivé a ČEZu otevírá prostor, vedle plánovaného prodeje rumunských a polských aktiv, k dalšímu mimořádnému hotovostnímu přílivu indikující v příštím roce mimořádnou dividendu. Běžná dividenda by se podle našich odhadů v roce 2021 mohla pohybovat minimálně na úrovni 38 Kč na akcii (potenciál vidíme i v blízkosti 40 Kč, posun z letos vyplacených 34 Kč). A k tomu případná mimořádná dividenda, jejíž rozpětí nadále odhadujeme na 10 – 20 Kč na akcii, přičemž dnešní informace posouvá naši predikci k horní hraně intervalu.

Zprávu indikující odblokování divestičního procesu v Bulharsku vnímáme pozitivně.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

První blok elektrárny Temelín je opět v plném provozu

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad začal šetření o schválení prodeje tamních aktiv skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

Energetická skupina ČEZ má již více zájemců o koupi rumunských aktiv

Ilustrativní obrázek

INVEN CAPITAL, investiční fond Skupiny ČEZ, získal minoritní podíl v německé společnosti ZolarČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.