Analýza: akcie Tesla Motors v éře Donalda Trumpa

15.11.2016 14:37 | V Z | Diskuze

Jaké kroky Donald Trump po svém zvolení skutečně podnikne a jaký to bude mít vliv na akcie Tesla Motors?

Foto: Web4Trader

Tuto otázku si po skončení jedné z nejméně na konkrétní politické kroky zaměřených předvolebních kampaní klade mnoho Američanů. Nově zvolený prezident v průběhů své kampaně nenabídl mnoho konkrétních politických plánů a řešení, např. pro energetiku.

S nejistotou se tak potýkají např. výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems, jehož akcie se od Trumpova zvolení propadly o 12% či uhelná společnost Peabody Energy Corp., jejíž akcie naopak vzrostly o 73%. Ve jediném významném předvolebním projevu zabývajícím se energetikou sedmdesátiletý Trump uvedl, že do 100 dnů od inaugurace zruší ekologická opatření, která podle něj „ničí pracovní místa“, a slíbil tak pomoci oživení amerického uhelného průmyslu. Trumpovo prohlášení je špatnou zprávou pro ty, kdo usilují o zpomalení klimatických změn, avšak jeho vliv na probíhající klimatickou revoluci pravděpodobně bude omezený, píše agentura Bloomberg a nabízí seznam možných důsledků Trumpovy politiky pro miláčka americké veřejnosti v oblasti čisté energie, výrobce elektromobilů a energetickou společnost, resp. pro akcie Tesla Motors:

 

1. Podpora pro solární a větrné elektrárny pravděpodobně nebude zrušena

Tesla je především výrobcem elektromobilů. 17. listopadu však budou akcionáři schvalovat návrh ředitele společnosti Elona Muska na převzetí společnosti SolarCity za 2,2 miliardy. Díky této akvizici by se Tesla stala největším dodavatelem střešních solárních elektráren a první velkou firmou nabízející solární panely i baterie pro skladování energie pro využití v noci.

Rychlé rozšíření střešních solárních panelů na amerických domech umožnily dvě politická rozhodnutí americké vlády. Za prvé, většina energetických společností ze zákona musí odečítat majitelům domů s nainstalovanými střešními solárními elektrárnami z měsíčních účtů energii, kterou dodají zpět do sítě. Tato nařízení platí na úrovni jednotlivých států a Trumpovo zvolení by je tak nemělo ovlivnit. Za druhé mohou majitelé využívat třicetiprocentní slevu na federální daň jako kompenzaci za náklady na instalaci solárních zařízení. Zákon o daňovém kreditu podepsal republikánský prezident George W. Bush v roce 2005 a na konci loňského roku jeho platnost prodloužil republikány ovládaný Kongres. Díky všeobecné podpoře není pravděpodobné, že by tyto podpory měly být zrušeny.

2. Obnovitelné zdroje energie zlevní i bez pobídek

Ceny solárních panelů v průměru od roku 2013 poklesly o více než 15%. Pro energetické společnosti je po započtení dotací solární energie již nyní levnější než energie z uhelných elektráren. I kdyby příští rok byla podpora náhle zastavena – což je nepravděpodobný a ekonomicky sebevražedný scénář – energetika by se z tohoto šoku vzpamatovala a ceny by dále padaly.

Smyslem pobídek je zvýšit dostupnost kvalitních nových technologií. Jakmile se tyto technologie rozšíří, dostatečně je zlevní zákony nabídky a poptávky.

 

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Případné zrušení federálního daňové kreditu by mohlo zpomalit rozšíření unikátních nových solárních střešních tašek nabízených Teslou. Tradiční solární střešní panely jsou již prakticky ekonomicky soběstačné. Jejich ekonomická návratnost po započtení dotací a slev dosahuje pět až deset let. Pokud plánované spojení se SolarCity umožní Tesle dosáhnout požadovaných úspor nákladů, brzy bude možné této návratnosti dosáhnout i bez dotací.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

ČEZ díky štědrým dotacím rozšíří síť dobíjecích stanic pro elektromobily

Elektromobilita ČEZ plánuje rozšíření české sítě rychlodobíjecích stanic

Tesla to dokázala! Do 100 dnů bude schopná dodat největší baterii pro Austrálii

Tesla Motors testuje největší baterii na světě

Tesla je v čele žebříčku sekuritizace solárních firem v USA

Tesla ztrácí každou hodinu skoro půl milionu amerických dolarůČti více

Pokud to podmínky dovolí, zahájíme program zpětného odkupu akcií, uvedlo vedení Total

YouTube zaznamenává úprk zadavatelů reklamy

Akcie Yandex dnes posílily o 3,8 % v reakci na schválení fúze své divize jízdy na zavolání s Uber

Francouzský správní soud pozastavil Dow Chemical licence na pesticidy

Evropská komise očekává v příští sezóně růst produkce cukru o 20 %

Ropa WTI dnes posiluje na svá dvouletá maxima. Trhy reagují na odstávku ropovodu Keystone

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.