Akcie: budoucí hromadný výprodej muže být jiný

14.09.2016 14:02 | Ne Ro | Diskuze

Aneb o tom, jak společnosti doufají, že centrální banky poskytnou další finanční injekce, že úrokové sazby zůstanou na velmi nízké úrovni, i o tom, jak se to celé může nakonec vymstít.

Foto: Sean Hagen

 

Akciové trhy v pátek opět zasáhla nervozita okolo možného zvyšování úrokových sazeb. Všech deset sektorů indexu S&P skončilo v červených číslech a také trhy s dluhopisy a s komoditami vyhodnotily den jakožto docela špatný. V úterý se trh nadechl, ale hned ve středu následoval opět výplach.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Pohyb akcií směrem dolů vyvolává diskusi, jaká by měla být odpovídající reakce investorů. Obecně lze říci, že zatímco jedni radí při poklesech nakupovat, a sice v naději, že pokles bude záhy vystřídán růstem, jiní radí k větší obezřetnosti a navrhují investorům prodat dříve, než ceny ještě více poklesnou.

Současný problém se však nachází někde jinde a nesouvisí ani tak s fundamenty ekonomik či daných společností, jako spíše s tím, zdali se v blízké budoucnosti bude či nebude pokračovat s finančními injekcemi a dalšími impulzy od příslušných institucí, snažících se finanční trhy podpořit.  Poněvadž, ruku na srdce, vždyť je nepravděpodobné, že se fundamenty v dohledné době nějak výrazněji zlepší.

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu, Christine Lagardeová, minulý týden naznačila, že MMF pravděpodobně "zkrouhne" svou předpověď globálního růstu, což bude jen dokladem toho, že světová ekonomika je i nadále křehká a nestálá. Ostatně, zadrhávající strukturální i cyklickou expanzi doprovází vysoce nevybalancované makroekonomické politické kroky, až moc se spoléhá na centrální banky, světovou politiku lze sotva nazvat koordinovanou a leckdy dobrý nápad zůstává nerealizován.

Politika i geopolitika zlepšit situaci nepomáhají. Spojené státy stojí před kontroverzní prezidentskou volbou, Velká Británie se v červnu rozhodla pro Brexit, Itálie čelí svému vlastnímu referendu, Španělsko se potýká s obtížemi při tvoření nové vlády, německá vládnoucí strana CDU kancléřky Angely Merkelové má za sebou pokořující porážku v další německé spolkové zemi, v níž zvítězila strana zaměřená proti stávajícímu establishmentu, Alternative für Deutschland. Také geopolitika si přisazuje - drzá Severní Korea, rozvrácený Střední Východ, útoky nejrůznějších teroristických skupin atp. - to vše předpověď budoucího vývoje znesnadňuje.

Tyto ekonomické, politické i geopolitické faktory nejsou žádnou novinkou. Až dosud si jich obchodníci příliš nevšímali a předpokládali, že případný hromadný výprodej akcií by byl dočasný a zvratný.  Hlavním důvodem však nebylo to, že by akcie byly moc levné. Nebyly. Hlavní příčinou bylo to, že sestupný trend byl více než vyrovnáván finančními injekcemi, zvláště zpětným odkupem akcií společnostmi včetně těch s vysokými hotovostmi v účetních rozvahách, nezvykle štědrými politikami centrálních bank, které přišly právě s programy zahrnujícími možnost značných nákupů investic.

 

Tyto finanční injekce zapříčinily nejen rostoucí poptávku na trhu a růst ceny investic. Důsledně potlačovaly volatilitu, povzbuzovaly investory k větším expozicím, tedy k podstupování větších rizik. Snižovaly diverzifikaci portfolia vystaveného na omezení rizik.

Jak akcie, tak i dluhopisy logicky z takovýchto nákupů těžily, čímž současně pomáhaly růstu cen rizikových investic, tedy akcií a vysoce ziskových dluhopisů, i nerizikových investic, tedy kupříkladu vládních dluhopisů USA či Německa.

Pakliže se však jako já obáváte přílišného odtržení ceny akcií od fundamentů, možná pociťujete, že dominující účinek likvidity se může změnit a třeba někdy polevit. To se týká zvláště centrálních bank, jejichž tržní intervence se mohou s časem vyvíjet a měnit. A vývoj je důsledkem oprávněných, rostoucích obav z možných škod s mnohdy nezamýšlenými či původně nedomyšlenými následky, zvláště uvážíme-li škodlivé účinky velmi nízkých či záporných nominálních úrokových sazeb, pokřivení zdravého fungování trhu, rostoucí hrozbu budoucí finanční nestability a zranitelnost centrálních bank pro zásahy z politického rybníku. Centrální banky se začínají více zdráhat a nechtějí učinit kroky vedoucí k výraznějšímu zhoršení ekonomické aktivity. Minulý týden to jen potvrdila Evropská centrální banka, která upustila od stanovení dalších kroků své politiky.

Akcie profitovaly z obřích finančních injekcí, mezi nimiž bylo například zpětné odkupování akcií USA v letech 2012 až 2015 v celkové hodnotě 1,7 biliónů USD, uvádí nedávný článek ve Financial Times. Tento nečekaný zisk spadnuvší jakoby z nebe byl umocněn celkově vyššími dividendami.

Nyní to však vypadá, že růst zpětných odkupů akcií a růst dividend se jaksi zpomaluje. Podle dat zveřejněných stanicí Bloomberg se v důsledku zpomalujícího se růstu zisků firmám průměrná hotovostní zásoba zcvrkla na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Lze očekávat, trhy se budou opět pokoušet donutit centrální banky k dalšímu kolu podpory likvidity formou finančních injekcí a k prodloužení období velmi nízkých úrokových sazeb. A dosud zdá se neexistuje žádný pádný důvod, proč by neměly ve svém naléhání uspět. Nicméně, čím více firem si to uvědomí, tím nižší bude v dlouhodobém horizontu naděje na vysoké zpětné odkupy akcií a vysoké dividendy.

Zkrátka a dobře, fundamenty se asi jen tak výrazně nezlepší a investoři by měli pamatovat na to, že i pro finanční injekce existuje určitý limit, aby byly účinné a aby ochránily trhy před dosud ne zcela zjevnou ekonomickou realitou.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.