Budou akcie Apple tou nejlepší investicí pro rok 2017?

28.12.2016 09:26 | V Z | Diskuze

Vlastnictví akcií Apple se v nadcházejících 12 měsících již nebude podobat kontraktu stárnoucí sportovní hvězdy, která těží ze zašlé slávy a inkasuje peníze především díky svému jménu. Rozhodnutí koupi akcie Apple či takovou investici doporučit již bude vyžadovat ekonomickou analýzu a pochopení základních faktorů ovlivňujících hodnotu titulu.

Foto: shaeenhaque

Před rozhodnutím, zda v nadcházejícím roce koupit akcie Apple, je třeba se podívat na události uplynulého roku. Akcie Apple vykázaly výkonnost lehce pod průměrem indexu S&P 500, protože se gigant s zakouslým jablkem v logu potýkal s neobvykle negativním mediálním obrazem. Např. chytré hodinky jsou obecně vnímány jako relativní propadák ze strany Apple, v porovnání s legendárními iPhony, iPady či iPody.

Hodinek Apple Watch se ve třetím čtvrtletí prodalo celkově 1,1 milionů, tj. o závratných 71 % méně než ve stejném období předchozího roku, uvádí ve své zprávě analytická společnost IDC. CEO Apple Tim Cook sice tuto zprávu obratem potřel, ale jeho tvrzení neznělo příliš věrohodně vzhledem k tomu, že společnost nadále nezveřejňuje čísla prodejů Apple Watch. „Prodeje Apple Watch rostou zcela mimořádným tempem,“ uvedl Cook. „V prvním týdnu předvánoční sezony prodeje Apple Watch dosáhly nejvyšší hodnoty od uvedení produktu. V souladu s očekáváním tak směřujeme k nejsilnějším čtvrtletním prodejům tohoto produktu.“

Prodeje Apple Watch jsou přitom pro Cooka velmi důležité. Pokud bude mít na kontě další produktový propadák (relativně vzato, mnohé jiné technologické společnosti mohou prodeje chytrých hodinek Applu jen závidět), mohly by se ve firmě začít ozývat hlasy volající po jeho odvolání. Objevily se rovněž problémy s bateriemi Apple, od vybuchujících iPhonů až po nižší než inzerovanou životnost baterií v nejnovějším Macbook Pro. Obavy vyvolává i restart programu vývoje samořízeného auta či klesající prodeje chytrých telefonů, které postihují všechny hráče na trhu.

Celkově tedy technologický titán zažívá nezvykle rozporuplný rok.

Akcie Apple v očích investorů znevýhodňuje i rostoucí atraktivita jiných technologických společností s vysokou tržní kapitalizací. Microsoft, v jehož čele stojí stále ještě poměrně čerstvý ředitel Satya Nadella, je mezi investory v oblibě díky svému zaměření na cloudové technologie a není již vnímán jako těžkopádný technologický dinosaurus. Za těžkopádného „slona v porcelánu“ je nyní naopak považován spíše Apple. Některé změny v technologickém sektoru probíhají neuvěřitelně rychle.

Větší přízni investorů i analytiků než Apple se těšily i akcie Alphabetu/Google a Facebooku. Google je vnímán jako faktický monopol v digitálním světě, který dokáže měnit svět prostřednictvím svých produktů a služeb. Facebook už možná není mezi teenagery tak populární, jak býval, ale obchodníci z Wall Street oceňují dlouhodobý růst počtu uživatelů, dominanci mezi sociálními sítěmi, schopnost   monetizovat služby a fakt, že je od svého založení jedničkou v sektoru.

Apple už přitom dávnou není tou sázkou na jistotu, kterou byl před deseti lety. Aby se akcie Apple dostaly zpět do pozice titulu, který pravidelně překonává výkonnost srovnatelných akcií i akciových indexů, je zapotřebí, aby došlo k naplnění několika základních předpokladů. Není důležité, zda se tyto předpoklady naplní již v roce 2017, ale trh musí nabýt alespoň dojmu, že existují podmínky pro jejich naplnění a Apple podniká kroky správným směrem, aby se opět zlepšily jeho vyhlídky.

V tuto chvíli si obchodníci na Wall Street myslí, že má Apple před sebou podobnou budoucnost jako Microsoft za vedení předchozího ředitele Steva Ballmera – že bude dojit krávu, co to půjde (iPhone vs. Windows), aniž by nabídl jakýkoli převratný nový produkt či službu.

Zdroj:TS, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.