Buď se některé hvězdy chovají podivně anebo se nás pokouší kontaktovat stovky mimozemských ras

11:07 | Ne Ro | 1 komentář / 1 nový

Většila lidí bezesporu touží po vědeckém potvrzení mimozemského života, někteří pak samozřejmě vyloženě touží po setkání s mimozemšťany, ať už zelenými, šedými či růžovými. 

Foto: STICK KIM

Tato skutečnost je důvodem, proč kdykoli dojde k zachycení nějakého podivného signálu zvenčí, případně nějaké záhadné energetické fluktuace, okamžitě řada astronomů stočí své teleskopy směrem, odkud signál přišel. No a v novinách se vyrojí tučné titulky typu: "Vědcům se konečně podařilo detekovat mimozemský signál" případně "Podařilo se astronomům objevit obrovskou mimozemskou strukturu?" Vítači cizích ras v takových dnech jásají. Skeptikové naopak tyto dny odsuzují, stejně tak jako i všechny podobné titulky a zprávy, které podobná zvěrstva roztrubují do světa. Tím se misky pomyslných vah trochu vyrovnají. Zpravidla se totiž vzápětí najde prozaický důvod, proč byl ten který signál zachycen. Na druhou stranu, být skeptikem ještě neznamená zaujmout přezíravý či pohrdavý postoj za každou cenu.

Níže uvádíme výsledky studie dvou astronomů z kanadské Laval University. Dva vědci ze zmiňované univerzity, E. F. Borra a E. Trottier, zveřejnili v odborném časopise Publications of the Astronomical Society of the Pacific svou studii s názvem "Objevení podivných periodických spektrálních modulací v malém zlomku hvězd slunečního typu." Pro svou studii vědci použili data z Sloan Digital Sky Survey k analýze spektra 2,5 miliónu hvězd. Mezi nimi objevili 234 hvězd, které produkují záhadný signál. Uvážíme-li obrovské množství hvězd ve zkoumaném vzorku, jde pochopitelně o zcela nepatrný počet. Vědci ale zmiňují, že tyto signály "mají přesně stejný tvar jako ETI signál", který předpověděla dřívější studie od E. F. Borry.

Část 234 hvězd je zdrojem impulzního signálu podobnému ETI. Zajímavé je, že všechny tyto hvězdy se nacházejí v úzkém pásmu spektra od F2 do K1, velice podobném našemu Slunci.

Zdroj: Ermanno F. Borra and Eric Trottier

Klíčovou částí vědecké metody je predikce. Pakliže se podaří navrhnout teorii, pak vypadá o to lépe, když lze s její pomocí predikovat některé budoucí události. Vezměme si například Einsteinovu teorii relativity, jejíž pravdivost byla od doby jejího vzniku mnohokrát potvrzena. Na vědecké studii Borry a Trottiera zajímavé především to, že oněch 234 hvězd nejsou z náhodného spektra, nýbrž jsou zcela nepřehlédnutelně z oblasti spektra od F2 do K1. Tato skutečnost je významná především z toho důvodu, že jde o úzkou oblast spektra, co je nejblíže našemu Slunci. A Slunce naší sluneční soustavy je jedinou nám známou hvězdou, o níž s jistotou můžeme říci, že dává vhodné podmínky pro vznik inteligentního života na planetách v její blízkosti. Odtud je už jen krůček k hypotéze, že když podmínky pro vznik života umožňuje naše Slunce, tak proč by to nemohly stejně tak umožňovat podobné hvězdy jiných slunečních soustav?

Oba zmiňovaní vědci v této souvislosti uvádějí pět příčin: efekty instrumentální a efekty snižování dat, rotační přechody v molekulách, Fourierova transformace spektrálních linek, rychlé pulzace a nakonec ETI signál předpovězený Borrou (2012). Vědci vyřadili molekuly nebo pulzace jakožto příčiny a považují za vysoce nepravděpodobné, že by signály způsobila Fourierova analýza sama. Z toho plyne, že zdroj detekovaných signálů může být dvojí: Buďto je výsledkem zařízení, použitého ke získání dat (Sloan Digital Sky Survey  - viz výše) plus o jejich redukci anebo jde skutečně o signál od mimozemské inteligence.

Následující graf ukazuje počet detekovaných signálů podle spektrálního typu hvězd:

Zdroj: Ermanno F. Borra and Eric Trottier

Detekované signály jsou světelnými impulzy, rozdělenými konstantními časovými intervaly. Tento typ signálů Borra předpověděl ve své dřívější studii v roce 2012 a od té doby jej hledal spolu s Trottierem v datech Sloan Digital Sky Survey. Přesto to ale působí poněkud divně, když se dva vědci rozhodnou najít něco, co si dříve sami předpověděli. Nicméně Trottier i Borra jsou s výsledky svého zkoumání opatrní. Oba totiž ve studii uvádějí, že "ačkoli je to nepravděpodobné, stále zde ještě existuje možnost, že by signály vznikly kvůli vysoce podivnému chemickému složení záře malého zlomku hvězd." To sice vypadá opravdu nepravděpodobně, ale jak už to ve světě chodí, mnoho učiněných objevů zpočátku vypadalo opravdu nepravděpodobně. Proto bychom neměli vylučovat možnost, že ve vesmíru existuje malinkatá množina hvězd, jejichž chemické zvláštnosti mohou způsobovat signály zaznamenaného typu.

Takže si to shrňme: Dvěma astronomům se podařilo najít opravdu malé množství hvězd, navíc velmi podobných našemu Slunci, které jsou zdá se zdrojem impulzních signálů. Tyto signály jsou stejné jak se předpovídalo, že by mohly být v případě, kdyby existovala nějaká technologicky pokročilá mimozemská civilizace, která by chtěla pro komunikaci s námi použít výkonných laserů. V tuto chvíli by ovšem bylo naprosto předčasné hovořit o nějakém důkazu existence inteligentního mimozemského života. Oba autoři studie zdůrazňují, že jde zatím jen o pouhou domněnku, kterou bude zapotřebí dalším výzkumem potvrdit anebo vyvrátit.

Další práci tímto směrem plánuje rozvinout Breakthrough Listen Initiative. Jde o projekt, zaměřený na pátrání po existenci inteligentního života ve vesmíru. V rámci tohoto projektu se plánuje využít teleskopu Automated Planet Finder z Lick Observatory pro další pozorování některých z oněch 234 hvězd, identifikovaných Borrou a Trottierem. Vědecký tým z projektu Breakthrough Listen Initiative se netají svou skepsí vůči výsledkům Borry a Trottiera. V reakci na studii Borry a Trottiera uvádí, že jakékoli mimořádné tvrzení si žádá mimořádných důkazů. A na stupnici Rio Scale umísťuje Borrův-Trottierův objev od 0 do 1. Rio Scale je stupnicí, kterou SETI používá k ohodnocení jevů, které by mohly indikovat existenci mimozemského života. A hodnocení od 0 do 1 znamená, že jde o nevýznamný jev. S určitě lepším hodnocením se studie Borry a Trottiera setkala v tučných titulcích.

 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Dobrý večer/PM 19:00/Europa,
oba vědci mohou použít radioteleskopy,jako sekundární zařízení,primálním zařízením bude,ale dalekohled natočený na hvězdu/dy/,které jsou v jejich hledáčku zájmu,zjištění sygnálů.Dalekohled musí mít speciální barevné filtry,obraz budou muset složit v PC programu pro upravu fotek,filmů ve verzích PRO.Musí si s tím pohrát,pok ke svému údivu mohou zjistit,že hvězdy,jejich světlo,přenáší obrazy a poselství,atd...Není to "mrtvé světlo" z hvězd,která putuje k nám rychlostí "světla",ale světlo - barevný leaserový obraz ve světle spektrální,typické pro danou hvězdu.To znamená,že ve světle je světlo,putující nepředstavitelnou rychlostí.Pozemští vědci mají leaserový paprsek červený,modrý,bílý,zelený,atd....Ať se oba vědci obrátí na Německou společnost,soukromou,která experimentuje a určité výsledky má na poli komunikace pomocí světelných paprsků,šířených prostorem,bez použití optických vláken.Půjde asi o patentovou záležitost,bohužel.
Hodně štěstí,good luck mrs.professors!
Peter Smida
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Jeff Bezos hodlá rozšířit své vesmírné projekty v rámci Blue Origin

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Jak si budou kosmonauti ve vesmíru pěstovat zeleninu

Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence umí vytvářet herní úrovně ve videohrách. Od těch vytvořených lidmi je nerozpoznáte

Ilustrativní obrázek

Umělé inteligence se ještě 100 let bát nemusíme, říká teoretický fyzik a futurolog Michio Kaku. Co očekává od budoucnosti?Čti více
Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedání ECB a data o HDP a inflaci v USA

Ilustrativní obrázek

Jsme jen krok od recese v Turecku

Ilustrativní obrázek

Americká ekonomika roste podle očekávání Fedu

Ilustrativní obrázek

Šperkařský objev století: Vědci objasnili vznik modrých diamantů

Ilustrativní obrázek

Čínská ekonomika po zavedení cel zpomalila víc, než se čekalo

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.