Britský bankovní index od začátku roku odepsal 24 %. Předpovědi pro další vývoj

27.06.2016 13:22 | Redakce W4T | Diskuze

Evropský bankovní sektor od začátku roku k dnešnímu dni odepsal téměř třetinu své hodnoty, o více než 14 % přišel ze čtvrtku na pátek po britském referendu. Britský bankovní index od začátku roku odepsal 24 %, v pátek klesl o 5,9 %. Jak nyní pohlíží analytici na akcie britských a evropských bank?

Foto: Public Domain

Analytici po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii britským bankám převážně snížili doporučení. Někteří analytici očekávají týdny a měsíce volatility v sektoru, jelikož brexit vyvolává politickou krizi a nejistotu ohledně budoucnosti Skotska, působení bank s britskou licencí v EU. Stejně tak je otázka, zda britská ekonomika upadne do recese a kdo se stane příštím britským premiérem.

 

Jefferies

Podle analytiků Jefferies Brexit způsobí „pohyb tektonických plátů v investování do evropských bank“ a britské banky budou čelit ekonomickému zpomalení případně recesi. Výsledek referenda pro Barclays „mění vše“, banka je podle nich v oblasti investičního bankovnictví příliš vystavena rizikům poklesu kapitálové pozice a zisku.

Analytici Jefferies potvrdili nákupní doporučení pro akcie Danske (Xetra: DSN), Natixis (Xetra: NBP), SEB (Xetra: SEBA) a Credit Agricole (Xetra: XCA).

Doporučení analytiků Jefferies
 Banka Ticker na německém trhu Xetra Nové doporučení Nová cílová cena Staré doporučení Stará cílová cena
Barclays BCY underperform  115 p buy 287 p
RBS RYS1 hold 227 p buy 370 p
Lloyds LLD buy 68 p buy 108 p

 

Bank of America Merrill Lynch

Analytici Bank of America Merrill Lynch vidí jako důležité následné reakce na brexit, jako třeba pohyby výnosové křivky, případné skotské referendum, případný odchod dalších zemí z EU, ale i globální makro situaci.

Analytici BofAML potvrdili doporučení „underperform“ pro akcie holdingové společnosti CYBG (Xetra: 42YA), která vlastní Clydesdale Bank a Yorkshire Bank, doporučení „buy“ pro Virgin Money (Xetra: V0M), doporučení „neutral“ pro Shawbrook.

Doporučení analytiků Bank of America Merrill Lynch
Banka Ticker na německém trhu Xetra Nové doporučení Staré doporučení
Lloyds LLD underperform buy
RBS RYS1 underperform neutral
Barclays BCY neutral buy
Aldermore ADO* neutral underperform
Paragon 46P1* neutral underperform

 *Frankfurt

 

Citigroup

Podle analytiků Citigroup jsou banky, především britské, nejvíce vystavené Brexitu. Odebrali proto UBS ze svého seznamu „European focus“.

Doporučení analytiků Citigroup
Banka Ticker na německém trhu Xetra Nová cílová cena Stará cílová cena
UBS 0UB 18,5 CHF 20 CHF
Deutsche Bank DBK 15 EUR 17 EUR
Credit Suisse CSX 15,5 CHF 17 CHF
Julius Bär JGE* 47,5 CHF 51 CHF

 *Frankfurt

 

Deutsche Bank

Analytici Deutsche Bank upozorňují, že nyní záleží na relativním ocenění bank, jelikož nízké úrokové sazby po delší dobu dolehnou na ziskovost.

Doporučení analytiků Deutsche Bank
Banka Ticker na německém trhu Xetra Nové doporučení Nová cílová cena Staré doporučení Stará cílová cena
Lloyds  LLD buy 63 p buy 78 p
Barclays  BCY hold 160 p hold 170 p
RBS  RYS1 hold 200 p hold 239 p
HSBC HBC1 hold 470 p hold 410 p
Standard Chartered  STD sell 480 p sell 454 p
Aldermore  ADO* buy 170 p hold 233 p

*Frankfurt

 

Société Générale

Podle analytiků Société Générale bude pro britské banky klíčové, zda jim zůstane přístup k evropskému trhu. Analytici SocGen ponechali přes značné snížení cílových cen ponechali nákupní doporučení pro Lloyds, Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland analytici snížíili doporučení na „sell“ z „hold“, protože kvůli nižší ziskovosti bude mít menší manévrovací prostor oproti konkurentům. Analytici také ponechali doporučení „neutral“ s cílovou cenou 575 p bance Standard Chartered.

 

Goldman Sachs

Analytici Goldman Sachs uvádí, že je nepravděpodobné, že by Brexit způsobil podobnou situaci jako pád Lehman Brothers, jelikož je riziko přenosu mnohem nižší. U bankovních výnosů podle nich existuje vysoké riziko, že budou zasaženy slabým růstem HDP, nízkými sazbami a zhoršující se kvalitou úvěrů. Platnost britské bankovní licence na dalších evropských trzích je podle nich klíčový problém pro britské a mezinárodní banky se sídlem v Londýně.

 

Zdroj: Bloomberg, Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.