Britské výsledky překvapují vzestupem

07:46 | fa ra | Diskuze

Červencový maloobchodní prodej vyšel i přes sklíčenost po brexitu nad očekávání. Maloobchodní prodej bez automobilů a paliv stoupl meziročně o 5,4% a překonal medián výhledu i předešlý výsledek 3,9%, protože prodej textilu a obuvi stoupl meziměsíčně o 5,1% ve srovnání s červnovým poklesem meziměsíčně o 1,6%.

Foto: Martin Pettitt

Slabá libra možná pomohla podpořit utrácení spotřebitelů, ale také se zdá, že trh vnímal výsledek hlasování o odchodu z Evropské unie příliš pesimisticky. Slabší libra je tedy výhodou, protože to pomůže britské ekonomice i přes očekávané snížení HDP.

V poslední zprávě Bank of England se výhled HDP pro rok 2016 drží na 2%, ale pro rok 2017 se výrazně snižuje z 2,3% na 0,8%, protože se dlouhodobě očekává výrazné snížení osobní spotřeby. Červencový dobrý výsledek maloobchodního prodeje je možná pozitivním důsledkem slabší libry, ale je jen krátkodobý. Začínáme dostávat výsledky po brexitu. Kromě maloobchodního prodeje se pracovní trh i přes chmurný výhled drží. Míra zaměstnanosti je nad 74%, zatímco míra nezaměstnanosti se drží na 4,9%, počet uchazečů o práci klesl v červenci na 8,6 tis (proti mediánu výhledu 9 tis). Hlavní inflace poskočila z červnových 0,5% v červenci meziročně na 0,6%. Jedna věc je tedy jistá: trh byl po hlasování o brexitu příliš pesimistický a potřebuje lepší odhad. Další várka výsledků z VB bude klíčová pro určení střednědobého a dlouhodobého dopadu brexitu.

Po propadu na 1.2866 po zmírňujícím kroku BoE zvrátil GBP/USD momentum a vyšplhal na 1.3185. Libra se v pátek ocitla pod tlakem, protože dolaroví býci se vrátili na trh a stlačili pár na 1.3080.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.