Britská vláda výrazně zhoršila výhled tamní ekonomiky. Kurz libry klesá

14:39 | Redakce W4T | Diskuze

Britská ekonomika si letos povede hůř, než vláda očekávala. Při dnešní prezentaci rozpočtu to v parlamentu avizoval ministr financí George Osborne. Zvýší se i poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP), takže se vládě nepodaří splnit závazek, že nejméně do roku 2020 bude tento ukazatel klesat. Vláda také výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky a Osborne varoval před negativními dopady, které by mohl vyvolat odchod Británie z Evropské unie.

Foto: Edvvc

 

HDP ostrovního království by měl podle nejnovější prognózy v letošním roce stoupnout o dvě procenta. Předchozí výhled z loňského listopadu přitom letošní tempo růstu odhadoval na 2,4 procenta. Odhad na příští rok vláda snížila na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,5 procenta. Osborne poukázal na nízký růst produktivity, slabé vyhlídky světové ekonomiky i na výkyvy na finančních trzích, které byly důvodem ke zhoršení prognózy.

"Vzniká tak nebezpečná směs rizik," upozornil ministr. Řekl také, že nové hospodářské prognózy jsou založeny na předpokladu, že Britové se v červnovém referendu rozhodnou pro setrvání v Evropské unii.

Osborne loni slíbil, že do fiskálního roku 2019/2020 se rozpočet dostane do přebytku a sníží se dluh veřejného sektoru v poměru k HDP. Výhled globální ekonomiky se ale od listopadu zhoršil. Dluh tak má ve fiskálním roce 2016/2017 činil 82,6 procenta. Osborne však potvrdil, že do fiskálního roku 2019/20 zadlužení klesne na 77,2 procenta a rozpočet se dostane do přebytku 0,5 procenta HDP. Představil však novou část mimořádných výdajových škrtů do roku 2020 v celkové výši 3,5 miliardy liber.

Británie také sníží daň z příjmů právnických osob a zvýší limit, od kterého platí daně drobní podnikatelé. Firemní daň se má do dubna 2020 snížit postupně až na 17 procent z nynějších 20 procent. Ušetří i zaměstnanci, protože vláda zvýšila částku ročního nezdanitelného příjmu i částku ročního příjmu, na kterou se bude vztahovat nejvyšší sazba daně.

Kvůli vysoké dětské obezitě vláda rovněž hodlá zavést daň ze sladkých nealkoholických nápojů. Příjmy z této daně pak půjdou na financování sportovních aktivit ve školách. Daň bude zavedena v příštích dvou letech, aby firmy měly dostatek času přizpůsobit se novým požadavkům a případně snížit obsah cukru v nápojích.

Kvůli nízkým cenám ropy vláda podpoří také domácí ropný průmysl a sníží daně energetickým firmám, které těží z polí v britských vodách Severního moře.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.