Brigáda pro studenty: jak se vypořádat s odvody a daněmi?

14:16 | Mar Ve | Diskuze

Léto je v plném proudu a brigáda pro studenty se tak stává aktuálně čím dál častěji skloňovaným pojmem. Řada studentů však nemá přehled o tom, jaká platí pravidla pro odvody v rámci odlišných pracovních poměrů, nebo jak vlastně probíhá zdanění jejich příjmů. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže. 

Foto: W4T

Brigáda pro studenty se nejčastěji uzavírá jako dohoda o pracích provedených mimo pracovní poměr, standardně dohoda o provedení práce (DPP), případně dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Níže naleznete přehled základních rozdílů mezi DPP a DPČ a pravidla týkající se odvodů i daní.

DPP

Brigáda pro studenty může být uzavřena jako dohoda o provedení práce u neomezeného počtu zaměstnavatelů, u každého z nich však může být odpracováno maximálně 300 hodin ročně. Obě strany mají možnost dohodu kdykoliv bez uvedení důvodu ukončit (samozřejmě písemně) s výpovědní lhůtou 15 dní.

Co se týče odvodů, důležitá je hranice 10 000 Kč. Pokud měsíční výdělek z brigády tuto hranici nepřekročí, neodvádí se z něj zdravotní ani sociální pojištění. Tohoto pravidla lze využít i u několika zaměstnavatelů současně. Více různých dohod od stejného zaměstnavatele se však sčítá do jednoho limitu. Pokud je měsíční hranice 10 000 Kč překročena, platí se ze mzdy zdravotní i sociální pojištění.

Pro zdanění mzdy při práci na DPP je opět důležitá hranice 10 000 Kč a skutečnost, zdali brigádník podepíše prohlášení k dani. 

  • Pokud ho student podepíše, zaměstnavatel mu odečte ze mzdy 15% zálohu na daň a uplatní daňové slevy minimálně na poplatníka (2 070 Kč měsíčně) a na studenta (335 Kč měsíčně). Prohlášení k dani lze každý měsíc podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.
  • Pokud student prohlášení nepodepíše, tak je mu u výdělku do 10 000 Kč měsíčně sražena 15% daň. Příjem již následně není potřeba nikde přiznávat. V případě nízkých příjmů se však vyplatí daňové přiznání podat, jelikož můžete získat daň zpět.

U výdělku nad 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele je 15% záloha na daň odečtena vždy (a slevy uplatněny pouze v případě podepsání výše zmíněného prohlášení).

DPČ

Brigáda pro studenty může probíhat také v rámci dohody o pracovní činnosti. Časově je takový poměr omezen na maximálně polovinu běžné týdenní pracovní doby, tedy maximálně 20 hodin (kalkulováno za celou dobu platnosti dohody, maximálně však 52 týdnů). Žádný roční hodinový limit jako u DPP zde uplatňován není. Dohoda opět musí být uzavřena písemně. Pakliže není DPČ ve smlouvě výslovně omezena časově či povahou dané práce, je uzavřena na dobu neurčitou a může tak být kdykoliv ukončena jednostranně a bez udání důvodu, a to s 15denní výpovědní lhůtou.

Pokud si na DPČ vyděláte měsíčně méně než 2 500 Kč, neodvádí se z ní v současnosti zdravotní ani sociální pojištění. Při překročení dané hranice se již odvádí zdravotní pojištění. V případě více dohod u stejného zaměstnavatele se částky do limitu sčítají. Pro sociální pojištění platí také limit 2 500 Kč, nezáleží však pouze na reálném měsíčním výdělku, ale také na částce uvedené ve smlouvě. Pokud je v ní měsíční výdělek stanoven ve výší 2 500 Kč nebo více, sociální pojištění je odváděno vždy, i když si zaměstnanec reálně v daném měsíci vydělá z nějakého důvodu zrovna méně.

Ke zdanění DPČ dochází stejným způsobem, jako u běžného pracovního poměru. Z jakéhokoliv výdělku je odváděna 15% záloha na daň z příjmů. V případě podepsání prohlášení poplatníka k dani lze opět uplatnit daňové slevy (minimálně na poplatníka a studenta). Na konci roku můžete posledního zaměstnavatele požádat o zúčtování daně. Pokud jste ovšem měli v některém měsíci 2 či více příjmů podléhajících zálohové dani, daňové přiznání musíte podat sami.

Od roku 2018 dojde ke změně v tom, že v případě nepodepsání prohlášení k dani se z měsíčních výdělků do 2 500 Kč začne odvádět srážková daň ve výši 15 % (tak jako nyní u DPP do 10 000 Kč). To ocení především lidé, kteří si v současnosti například kromě hlavního pracovního poměru ještě přivydělávali drobné částky na DPČ a museli kvůli tomu podávat daňové přiznání (viz pravidlo o 2 a více příjmech podléhajících zálohové dani v jednom měsíci). Díky odvedení srážkové daně se tomu nově budou moci vyhnout.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přelomový rozsudek v Česku: Finanční správa postupovala nezákonně při daňových kontrolách ve ztrátové firmě

Ilustrativní obrázek

Kde ušetřit ve vnitrounijním obchodu?

Ilustrativní obrázek

Velký přehled daňových opatření

Ilustrativní obrázek

Manuál COVID-19: daňové úlevy pro OSVČ

Ilustrativní obrázek

Díky daňovým odečtům na výzkum a vývoj ušetřily firmy 2,6 mld. Kč

Ilustrativní obrázek

Komentář ke zrušení záloh na zdravotní pojištěníČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza navýšila zisky z tohoto týdne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.