Brexit nadále oslabuje korunu

04.07.2016 08:35 | Redakce W4T | Diskuze

Koruna na závěr týdne opět ztratila. Zatímco během čtvrtečního večera se česká měna posunula vůči euru až na 27,06 CZK/EUR, v pátek opět oslabila až k úrovni 27,12 CZK/EUR. Ještě výraznější ztráty zaznamenaly ostatní středoevropské měny, zlotý a forint. Do obchodování v regionu se totiž nadále promítá zvýšená nervozita a volatilita po britském referendu.

 

V pátek zveřejněné indikátory z ekonomiky vývoj na koruně neovlivnily. ČSÚ potvrdil zpomalení českého hospodářství v Q1 16 na +3,0 % y/y především kvůli poklesu veřejných investic. To bylo vidět i v plnění státního rozpočtu ke konci června. Vládní bilance uzavřela první pololetí v přebytku 40,6 mld. CZK, když je na jedné straně vyšší výběr daní, ale zároveň jsou nižší právě kapitálové (investiční) výdaje.

Tento týden zřejmě bude na trhu s korunou nadále panovat zvýšená volatilita i kvůli nižší prázdninové likviditě. V horizontu dalších týdnů by se kurz měl nicméně vrátit směrem k hranici kurzového závazku, protože hodnotu koruny bude nadále podporovat slušný vývoj domácí ekonomiky.

V nadcházejícím týdnu se dočkáme první várky tradičních měsíčních indikátorů z české ekonomiky. Ve čtvrtek ČSÚ zveřejní statistiku zahraničního obchodu, který by měl v květnu vykázat přebytek 14,8 mld. CZK po 23,6 mld. CZK v dubnu. Meziměsíční pokles přebytku je dán jak růstem cen ropy (vyšším schodkem komoditní bilance), tak kalendářními efekty, které pravděpodobně zvýšily dovozy. Ty zřejmě prospějí i květnovým maloobchodním tržbám, stejně jako pokračující dobrá situace na trhu práce a rostoucí mzdy. Maloobchod bez aut by měl přidat 7,7 % y/y. Průmysl v květnu opět táhly automobilky. Celý sektor by měl vykázat růst o 7,8 % y/y.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.