Brexit jako příležitost pro investice? Před referendem nakupujte akcie, radí zkušený investiční manažer

16:38 | wa pe | Diskuze

Investiční manažer James Thomson je přesvědčen, že britské akcie budou před referendem o vystoupení Velké Británie z EU tou nejlepší příležitostí pro vaše investice.

Foto: Images Money

Pro někoho je brexit noční můrou, která mu krade dobrý spánek, pro jiné je to výjimečná příležitost k levným nákupům akcií. Do druhé kategorie patří také James Thomson, který stojí v čele investičního fondu Rathbone Global Opportunities. „Každá panika či geopolitická událost za posledních dvacet let přinesla příležitost k nákupu,“ věří manažer.

Případný odchod Velké Británie z EU sice vyvolá bouři, která krátkodobě zasáhne i výsledky těchto společností, v dlouhodobé perspektivě je však neohrozí a nabídne investorům příležitost dostat se výhodně k jejich akciím. Thomson předpokládá, že s blížícím se termínem referenda dojde k mediální smršti zastánců i odpůrců EU, která vyděsí velkou část investorů natolik, že začnou prodávat své akcie. „Většina z toho s čím média přijdou bude pouze šum, který bude mít jen stěží střednědobé a dlouhodobé strukturální dopady na podniky, do kterých investuji, což jsou převážně střední a větší společnosti,“ dodal Thomson.

Pád širších akciových indexů by měl s sebou strhnout níže i takzvané hodnotové akcie, které se podle Thomsona vyplatí držet po dlouhou dobu.  Investor mezi ně řadí například Rightmove, Autotrader, Dignity či AB Foods. Thomson je přesvědčen, že úspěch těchto společnosti je naprosto nezávislý na případném výsledku blížícího se referenda. Ať už je to jejich obchodní model či nabízené produkty, nic z toho nemůže případný brexit ohrozit. Otázkou je správné načasování. Podle Thomsona přijde ta správná chvíle asi týden až dva před referendem, které se bude konat 23. června. 

Názory investičního manažera potvrzují i statistiky investiční banky JPMorgan, která sledovala vývoj trhů během posledních epidemií a geopolitických krizí. V letech 2002–2004 došlo během epidemie viru SARS k hromadným výprodejům akcií, ty se však již po dvanácti měsících znovu vzpamatovaly. V době největší paniky způsobené rozšířením SARS poklesl index S&P500 o 12 % bodů, již šest měsíců nato se index zotavil o 6 %.

 

Událost

1M

3M

6M

12M

SARS

-2%

-8%

4%

15%

H1N1

4%

9%

29%

42%

MERS

-2%

-4%

6%

15%

Medián

-2%

-4%

6%

15%

Průměr

0%

-1%

13%

24%

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.